29 Մայիս 2023 - 11:04 AMT
Վարչապետը՝ Ալիևի խոսքերի մասին․ Բաքուն և միջազգային գործընկերները պետք է պարզաբանեն՝ սա հրաժարո՞ւմ է Բրյուսելի պայմանավորվածություններից
ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022-ի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ իր ելույթում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պատրաստ են ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը:
Արձագանքելով արցախահայերին ուղղված Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մայիսի 28-ի հայտարարություններին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ և՛ Ադրբեջանը, և՛ միջազգային գործընկերները պետք է պարզաբանեն, թե արդյոք դա նշանակո՞ւմ է հրաժարում Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, հայտնում է Factor.am-ը:
Իլհամ Ալիևը մայիսի 28-ի իր ելույթում ասել է, թե «անկախության երազանքները գնացին այնտեղ, ուր կարգավիճակը» և ԼՂ հայերին մեկ ճանապարհ է մնում՝ ենթարկվել Ադրբեջանին, «ցրել խորհրդարանը, աղբամանը նետել կեղծ պետական ատրիբուտները»։
Փաշինյանն առնվազն անհասկանալի է որակել Ալիևի մի շարք հայտարարություններ։
«Եվ ես կարծում եմ՝ մեր գործընկերներից այս հարցի պատասխանը պետք է ստանանք: Տեքստը, որը հնչել է, շատ մոտիկ է դրան, բայց պետք է լրացուցիչ ճշգրտումներ մտցվեն, որ մեր հետագա գործողությունները պլանավորենք:
Քիշնևում նախատեսված է հնգակողմ հանդիպում, այդտեղ քննարկում կար, թե արդյոք հնարավո՞ր է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի: Ես ասեմ, որ դեռ չենք ստացել Ադրբեջանի մեկնաբանությունները մեր փոխանցած առաջարկների վերաբերյալ: Այս պահի դրությամբ չկա համաձայնեցված նախագիծ, որը հնարավոր լիներ ստորագրել»,- նշել է վարչապետը:
Ալիևն իր ելույթում ասել է․ «Բոլորին լավ հայտնի է, որ այսօր մենք հնարավորություն ունենք ցանկացած գործողություն անցկացնել այդ ռեգիոնում՝ Ղարաբաղում։ Ուստի «խորհրդարանը» պետք է լուծարվի, իրեն «նախագահ» անվանող տարրը պետք է հանձնվի, «նախարարները, «պատգամավորները» և մյուսները պետք է թողնեն իրենց պաշտոնները։ Միայն այդ դեպքում նրանց համար կարող են ինչ-որ զիջումներ արվել։ Միայն այդ դեպքում խոսք կարող է լինել ինչ-որ համաներման մասին»։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, сделанные 28 мая в Лачине, считает непонятными.
Президент Азербайджана, в частности, заявил, что демаркация армяно-азербайджанской границы должна проходить только на условиях Азербайджана.
В связи с этим Пашинян видит необходимость уточнения, означают ли заявления президента Азербайджана отказ от брюссельских договоренностей.
«Публично сообщал, что Армения и Азербайджан – и об этом сообщал ЕС – договорились взаимно признать территориальную целостность друг друга. По этой части, считаю, я довольно много говорил публично. В связи с этим мне не совсем понятны сделанные вчера заявления президента Азербайджана. Считаю, что и Азербайджан, и международные партнеры должны уточнить: означает ли это отказ от брюссельских договоренностей», – сказал в парламенте Пашинян.
По его словам, текст заявления говорит об отказе от договоренностей, но он не хочет спешить, а хочет внести ясность в ситуацию, чтобы запланировать дальнейшие шаги.
«В Кишиневе запланирована пятисторонняя встреча, ожидается обсуждение возможности подписания мирного договора. Позвольте мне сказать, что мы еще не получили комментариев Азербайджана по направленным нами предложениям. На данный момент нет согласованного проекта, который можно было бы подписать», – добавил премьер-министр.