ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում մեկնաբանել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանը, թե ցանկության դեպքում Ղազախստանը և հետխորհրդային մյուս հանրապետությունները կարող են միանալ Միութենական պետությանը:
«Այդ հարցին անդրադարձ է կատարվել ՀՀ վարչապետի կողմից 2023 թ. հունվարին, և Հայաստանի օրակարգում նման հարց չկա»,- ասել է Բադալյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսի ընթացքում նշել էր, որ Ռուսաստանի կողմից Միութենական պետության կազմ մտնելու որևէ պաշտոնական առաջարկ Հայաստանը չի ստացել։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն оրեր առաջ ասել էր, որ եթե «ինչ-որ մեկն անհանգստացած է միջուկային զենքի հարցով», պետք է անդամակցի Ռուսաստանի և Բելառուսի դաշինքին, և «բոլորը միջուկային զենք կունենան»:

1 Июнь 2023 - 10:15 AMT
В повестке Армении нет вопроса о вступлении в Союзное государство России и Белоруссии. Об этом заявила пресс-секретарь МИД республики Ани Бадалян.
«К этому вопросу обратился премьер-министр Армении еще в январе 2023 года. В повестке Армении нет подобного вопроса», – прокомментировала Бадалян высказывания президента Белоруссии Александра Лукашенко.
Ранее Лукашенко предложил странам постсоветского пространства вступить в союз Белоруссии и России, чтобы быть ближе к ядерному оружию и иметь возможность им пользоваться. В ответ президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил, что «по достоинству оценил шутку» Лукашенко.
Также в 2022 году секретарь Совбеза Армении Армен Григорян заявил, что Москва принуждает Ереван присоединиться к Союзному государству. Впоследствии пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков опроверг высказывание Григоряна.