1 Հունիս 2023 - 13:28 AMT
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ բացառվում է 29,800 քառակուս կիլոմետրից պակաս խաղաղության պայմանագիր կնքվի։
«Եթե ադրբեջանական զորքերը դուրս չեն գա, մենք էլ դուրս չենք գա այն տարածքից, որտեղ հիմա մեր զորքերն են կանգնած, որովհետև կան ինչ-որ մասեր, որոնք Հայաստանի տիրապետության տակ են»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
«Կան գյուղեր, տարածքեր, որոնք հայկական վերահսկողության տակ են, մենք, բնական է, դրանց մասին չենք խոսում, և կան Հայաստանի ինքիշխան տարածքից մասեր, որոնք գտնվում են գրավյալ տարածքներում, եթե չեմ սխալվում 150 քառակուսի կիլոմետր է։
Բնական է՝ պետք է տեղի ունենա զորքերի հետքաշում։ Այն, ինչը դեմարկացիայից, դելիմիտացիայից հետո քարտեզների հիման վրա կլինի ՀՀ տարածքում, ադրբեջանական զորքերը դուրս պետք է գան, և դուրս կգան, իսկ այն, ինչը Ադրբեջանի տարածքից է, բնական է, հայկական զորքերը հետ կքաշվեն»,-ասել է նա։
Սիմոնյանը նաև կարևոր է համարում, որ խաղաղության պայմանագրից հետո երաշխիքներ լինեն։
«Մենք տեսնում ենք, որ ունենք նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ, որի բոլոր կետերն ինչ-որ չափ առնվազն խախտված են ու այն երաշխավորը, այն պետությունը, որը երաշխավոր է հանդիսանում, ցավոք սրտի, ոչ բավարար կերպով է արձագանքում», – ասել է նա:
Սիմոնյանը նշել է, որ բոլոր այն կենտրոնները, որտեղ տեղի են ունենում բանակցություններ, պատրաստ են դառնալ երաշխավոր և կարևոր է, որ լինի այնպիսի երաշխավոր, որը հետամուտ լինի պայմանավորվածության պահպանմանը, որը ձեռք կբերվի։
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության պահպանումն անձամբ ինձ չի բավարարում ու վստահ եմ, որ Հայաստանի ժողովրդին էլ չի բավարարում մեր գործընկերների հայտարարությունը, պահվածքը։ Մենք ունենք նոյեմբերի 9-ի փորձը և նույն սխալները չենք անելու։ Ես որևիցե մեկին նկատի չունեմ, նկատի ունեմ երաշխավորման մեխանիզմներն ավելի հստակ պետք է ձևակերպված լինեն։
Վստահեցնում եմ՝ թե Եվրամիությունը, թե ԱՄՆ-ն , թե Ռուսաստանը պատրաստ են հանդիսանալ խաղաղության պայմանագրի կնքման երաշխավոր, բայց մենք պետք է ընտրենք հնարավորինս ավելի պինդ մեխանիզմ»,-ասել է նա
Սիմոնյանն ասել է նաև, որ, եթե Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը տեղի չունենա, խնդիրը չի լուծվելու։
«Այլ տարբերակը ցեղասպանությունն է, որը թույլ չենք տա։ Ադրբեջանական իշխանությունները պետք է մտածեն, որ այդ հարցն իրենց համար շատ ավելի կարևոր է, քան՝ մեզ համար»,-ասել է նա։
Հունիսի 1-ին Քիշնևի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կհանդիպեն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, ինչպես նաև ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ։ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլաևան հայտարարել էր, թե հունիսի 1-ին Մոլդովայում կարող է ստորագրվել խաղաղության համաձայնագիր։ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Քիշնևի հանդիպման օրակարգում հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի ստորագրում ներառված չէ։

1 Июнь 2023 - 13:29 AMT
Спикер НС Армении: Если азербайджанские войска не покинут нашу территорию, то и мы не уйдем с их территории
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян 1 июня в беседе с журналистами затронул тему армянских территорий, оккупированных Азербайджаном.
Он заявил, что если азербайджанские войска не покинут армянскую территорию, то и ВС Армении не уйдут с их территории, пишет Panorama.am.
«Есть села, районы, которые находятся под контролем Армении, мы о них, конечно, не говорим, и есть части суверенной территории Армении, которые находятся на оккупированных территориях, если не ошибаюсь, это 150 квадратных километров.
Естественно, что (азербайджанские) войска должны быть выведены. После демаркации и делимитации, исходя из карт, азербайджанские войска должны и выйдут с территории Республики Армения, а армянские войска, естественно, покинут территории Азербайджана.
Подписание мирного соглашения за пределами – больше или меньше – 29,800 квадратных километров исключено.
Если азербайджанские войска не уйдут, мы не покинем район, где сейчас стоят наши войска, потому что, как я уже сказал, есть некоторые части, которые находятся под контролем Армении», – заявил Симонян.
Он подчеркнул важность гарантий после подписания мирного соглашения между Ереваном и Баку. В качестве примера он привел трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, пункты которого Азербайджан регулярно нарушает, а страна (имеется в виду Россия), являющаяся гарантом, не реагирует должным образом на эти нарушения.
«Я лично не удовлетворен соблюдением заявления от 9 ноября, и я уверен, что армянский народ также не удовлетворен заявлением и поведением наших партнеров.
У нас есть опыт 9 ноября, и мы не совершим тех же ошибок. Я не имею в виду кого-то, я имею в виду, что механизмы гарантий должны быть сформулированы более четко. Уверяю вас, что Евросоюз, США и Россия готовы выступить гарантами заключения мирного договора, но мы должны выбрать максимально сильный механизм», – отметил Симонян.
Симонян считает, что диалог между Степанакертом и Баку в рамках международных механизмов очень важен и для Азербайджана, поскольку, если этот диалог не состоится, проблема не будет решена.
«Мы должны добиться, чтобы Азербайджан сел и поговорил об этом, потому что в противном случае не будет благоприятной ситуации и для самого Азербайджана, возникнет большое упущение, которые не удастся заполнить за годы и десятилетия. Если Азербайджан не сядет и не поговорит с проживающим в Арцахе армянским населением, эта рана когда-нибудь даст свои плоды», – сказал Симонян, добавив, что большую роль играет международный фактор и международное давление.