Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Քիշնևում հունիսի 1-ին ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի հետ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ մտադիր է հրավիրել Փաշինյանին և Ալիևին նոր 5-ակողմ հանդիպման։
Ըստ նրա, այդպիսի հանդիպում Էմանուել Մակրոնի և Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ կարող է տեղի ունենալ Եվրոպական քաղաքական համայնքի հաջորդ գագաթնաժողովի շրջանակում, որն անցնելու է Իսպանիայում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դա նշանակում է, որ մենք ԵՄ կողմից կանենք ամեն ինչ, որպեսզի օգնենք ապահովել մեծ առաջընթաց Ադրբեջանի և ՀՀ միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ»,-ասել է նա:
Նա նաև հայտնել է, որ Փաշինյան-Ալիև-Միշել հաջորդ եռակողմ հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 21-ին Բրյուսելում։
Հունիսի 1-ին Քիշնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնգակողմ հանդիպումը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության ապահովման աշխատանքներին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև գերիների, անհետ կորածների և այլ հումանիտար խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

2 Июнь 2023 - 13:47 AMT
Следующая трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и главы Евросовета Шарля Мишеля состоится 21 июля в Брюсселе. Об этом сообщил журналистам Мишель по итогам пятисторонней встречи с участием лидеров Армении, Азербайджана, Германии и Франции в Кишиневе.
«У нас была возможность затронуть все темы, которые мы обсуждали в Брюсселе в мае. Мы обсудили вопросы связности, делимитацию границ, мирный договор. Эта встреча стала очень хорошей подготовкой к следующей встрече, которая состоится в Брюсселе 21 июля», – сказал глава Евросовета, пишет ТАСС.
Он также сообщил о намерении пригласить Алиева, Пашиняна, канцлера Германии Олафа Шольца и президента Франции Эмманюэля Макрона на встречу на полях очередного саммита Европейского политического сообщества, который пройдет в Испании.
«Это означает, что мы сделаем все со стороны ЕС, чтобы помочь обеспечить больший прогресс в направлении нормализации отношений (между Азербайджаном и Арменией)», – сказал Мишель.
В Кишиневе состоялась пятисторонняя встреча с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Франции Эммануэля Макрона, канцлера Германии Олафа Шольца, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с разблокированием региональной транспортной и экономической инфраструктуры, делимитацией и безопасностью границ между двумя странами, соглашением об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, необходимостью решения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, а также пленными, пропавшими без вести и другими гуманитарными проблемами.