25 Ապրիլ 2009 - 12:34 AMT
Հայաստանի «Զբաղվածության պետական ծառայությունն» ամեն տարի ծրագիր է մշակում աշխատանքի շուկայում սոցիալական ճնշումների հետեւանքները մեղմացնելու համար: «2009 թվականից ի վեր գործակալությունն ամենամյա պետական ծրագրի շրջանակներում իրականացնում է մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված են աշխատուժի շուկայում համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքների մեղմացմանը»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տված հարցազրույցում հայտարարել է գործակալության պետի տեղակալ Արտակ Սիմոնյանը:
Նրա խոսքերով, «Գործատուին աշխատավարձի մի մասի փոխհատուցման միջոցով աշխատուժի շուկայում անմրցունակ անձանց աշխատանքի տեղավորմանը նպաստող» ծրագրում 2009թ. սկզբից ի վեր ներգրավվել են աշխատանք փնտրող 46 մարդ, որոնց թվում 12-ը սահմանափակ հնարավորություններով մարդիկ են: «Աշխատավարձի մասնակի փոխհատուցումը օգնում է անմրցունակ մարդկանց տեղավորվել աշխատանքի»,-ասել է Սիմոնյանը: Ընդ որում, նա հավելել է, որ 2007-2008թթ. այս ծրագրում ընդգրկված 175 աշխատանք որոնողների մեծ մասը շարունակում է աշխատել:
Գործակալությունը «Ֆինանսական աջակցություն գործազուրկներին եւ հաշմանդամներին ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման նպատակով պետգրանցման գործում» ծրագրի շրջանակներում խորհրդատվություն է տրամադրում այն մարդկանց, որոնք ցանկանում են մասնավոր գործ բացել, եւ հոգում է գրանցման եւ համապատասխան փաստաթղթերի ձեռքբերման հետ կապված ծախսերը: «Այս ծրագրի շրջանակներում ձեռնարկատիրական գործունեություն է սկսել 14 աշխատանք որոնող»,-ասել է գործակալության պետի տեղակալը:
Ըստ Սիմոնյանի, «Պրոֆեսիոնալ ուսուցման կազմակերպում» ծրագրի շրջանակներում ներգրավվել են այն գործազուրկներն, որոնք հայտ են ներկայացրել պրոֆեսիոնալ ուսում ստանալու համար (71 մարդ) :
Գործակալության սոցիալական ծրագրերի թվում Սիմոնյանն առանձանցրել է «Հատուցվող սոցիալակն աշխատանքներ» ծրագիրը, որը հիմնականում ժամանակավոր կամ սեզոնային բնույթ է կրում: Այս ծրագրի շրջանակներում Երեւանի քաղաքապետն ու Հայաստանի մարզերի ղեկավարները 107 միջոցառումներ են հաստատել, որոնց շրջանակներում 1571 աշխատանք որոնող անձ ապահովվել է ժամանակավոր աշխատանքով: «Այս ծրագրի իրագործումը մեկնարկել է բոլոր մարզերում, բացառությամբ Արարատի մարզի, իսկ երկրի շատ մարզերում այն սպասված է, քանի որ մասնակիորեն մեղմացնում է սոցիալական լարվածությունը գյուղական ընտանիքներում»,-ասել է Սիմոնյանը:
Հայաստանի «Զբաղվածության պետական ծառայության» տվյալներով գործազրկության մակարդակը ՀՀ-ում 2009թ. ապրիլի 1-ի դրությամբ 6,8 տոկոս է:

25 Апрель 2009 - 12:34 AMT
Агентство Государственной службы занятости Армении ежегодно разрабатывает программу для смягчения последствий социальных давлений на рынок труда. «С начала 2009 года агентством в рамках ежегодной госпрограммы реализуется ряд мероприятий, направленных на смягчение последствий мирового кризиса на рынок труда», – сообщил в интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net заместитель начальника агентства Артак Симонян.
По его словам, в программу «По содействию в устройстве на работу неконкурентоспособных на рынке труда лиц посредством частичной компенсации работодателю зарплаты» с начала 2009 года было вовлечено 46 ищущих работу людей, среди которых 12 – люди с ограниченными возможностями. «Частичная компенсация зарплаты служит мотивацией для работодателя и помогает неконкурентоспособным на рынке труда лицам устроиться на работу», – сказал Симонян. При этом он добавил, что из 175 вовлеченных в эту программу в 2007-2008 г.г. ищущих работу людей продолжают работать.
Агентство в рамках программы «Финансовое содействие безработным и инвалидам в вопросе госрегистрации с целью организации предпринимательской деятельности» предоставляет консультации лицам, которые хотят заняться своим частным бизнесом и оплачивает расходы, связанные с регистрацией и соответствующей документацией. «В рамках этой программы вовлечено и осуществляет предпринимательскую деятельность 14 ищущих работу», – сообщил замначальника агентства.
Как сообщил Симонян, в программе «Организация профессионального обучения» были задействованы безработные, представившие заявку на участие в профессиональном обучении (71 чел.).
В числе соцпрограмм, реализуемых агентством, Симонян выделил программу «Оплачиваемые общественные работы», которая носит в основном временный и сезонный характер. В рамках этой программы, по словам замначальника, со стороны мера города Еревана и руководителей областей Армении было утверждено 107 мероприятий, и 1571 ищущих работу был обеспечен временной работой. «Реализация программы начата во всех областях, за исключением Араратской, а во многих областях страны эту программу с нетерпением ждут, потому что она частично облегчает социальное напряжение в семьях сельчан», – отметил Симонян.
По данным агентства «Государственной службы занятости» Армении уровень безработных в Армении по состоянию на 1-ое апреля 2009 составляет 6.8%.