25 Ապրիլ 2009 - 18:19 AMT
Այսօր Երեւանում մեկնարկում է «Քաղաքացի» դպրոցական ծրագիրը, որի նախաձեռնողն է ամերիկյան «Սիվիտաս` միջազգային ծրագրեր» կազմակերպությունը: Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կրթության եւ գիտության կազմակերպության աջակցությամբ: Շնորհանդեսին ներկա էին ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնը, ամերիկյան «Սիվիտաս` միջազգային ծրագրեր» կազմակերպության նախագահ Ռ.Նուչիոն, ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ Կ.Գեւորգյանը, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարի տեղակալ Ն.Մանուկյանը, ՌԴ-ում «Սիվիտաս` միջազգային ծրագրեր» կազմակերպության նախագահ Ե.Բելյակովը:
Երեւանի 27 դպրոցներ ու 3 պատանեկան թիմեր ներկայացրել են մի քանի ամիսների ընթացքում մշակված հասարակական-քաղաքական նախագծերը համայնքներում առկա խնդիրների լուծման վերաբերյալ: Թիմերն իրենց նախագծերն են ներկայացրել «Քաղաքացի» ծրագրի ժյուրիի անդամներին:
«Քաղաքացի» նածագիծն իրականացվում է աշխարհի շուրջ 65 երկրներում: Մասնակիցների թիվը հասնում է շուրջ 2 մլն աշակերտի: Ծրագիրը ֆինանսավորում է ԱՄՆ կրթության դեպարտամենտը:
«Աշակերտներն իրենք պետք է կյանքի կոչեն իրենց ծրագրերը հանուն մարդկության: Մենք կաջակցենք նրանց այդ գործում: Նրանք են մեր ապագան»,-ասել է կազմակերպության նախագահ Ռ.Նուչիոն:

25 Апрель 2009 - 18:19 AMT
Сегодня в Ереване стартует школьная программа «Гражданин», инициатором которой является американская организация “Сивитас – международные программы”. Программа осуществляется при содействии Министерства образования и науки РА. На презентации открытия присутствовали вице-посол США в РА Джозеф Пенингтон, председатель организации “Сивитас – международные программы” США Р. Нучио, заместитель министра городостроения РА К.Геворкян, заместитель министра образования и науки РА Н. Манукян, председатель организация «Сивитас – международные программы» в РФ Е. Бельяков.
27 ереванских школьных и 3 юношеские команды представили разработанные в течение нескольких месяцев общественно-политические проекты о методах решения существующих в общинах проблемах. Команды представили свои проекты членам жюри программы «Гражданин».
Проект «Гражданин» проводится в 65 странах мира. Число участников достигает более чем 2 млн. учеников. «Сивитас – международные программы» финансируется Департаментом образования США.
“Ученики сами должны претворить свои проекты в жизнь во благо всего человечества. Мы им в этом поможем. Они наше будущее”, – отметил председатель организации «Сивитас – международные программы» США Р.Нучио.