21 Հունիս 2023 - 07:16 AMT
ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի աշխատանքների շրջանակում անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների և Մինսկում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հունիսի 20-ի հանդիպմանն ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկաներին տեղեկացրել է տարածաշրջանում, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Միրզոյանը շեշտել է ՀԱՊԿ հասցեական արձագանքի հրամայականը։
Միրզոյանը, ևս մեկ անգամ հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ անդամ պետության ինքնիշխան տարածքի շարունակվող օկուպացիայի մասին, անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողություններին, վերջին օրերին ՀՀ հետ սահմանին հայկական դիրքերի ու քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորմանը և ընդգծել է ընդհանուր տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցում դրանց ապակայունացնող ազդեցությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը անդրադարձ է կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղում և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված լարված իրավիճակին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում Ադրբեջանի սադրանքներին, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի՝ վեց ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական խնդիրներին և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրականացման խորացող վտանգին։
Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները միտված են խոչընդոտելու Հարավային Կովկասում կայունության հասնելու՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանում կայունության և կանխատեսելիության ապահովմամբ շահագրգռված բոլոր կողմերի ջանքերը։
Ներկայացնելով տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի տեսլականը՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունից հրաժարվելու, կառուցողական երկխոսության միջոցով առկա խնդիրներին լուծումներ տալու, ի թիվս այլ հարցերի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցերի հասցեագրման առանցքային նշանակությունը։
ՀԱՊԿ նեղ կազմով նիստում ևս Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հարավային Կովկասում վերջին իրադարձություններին՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառմամբ հակամարտությունների սրացման և Հարավային Կովկասում անկայուն իրավիճակի ֆոնին առավել ակնհայտ է դառնում պայմանագրային պարտավորությունների անքննելի կատարման, ՀԱՊԿ կողմից պատշաճ եզրակացությունների, Հայաստանի սահմանների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ հստակ գնահատականների կարևորությունը։
Հունիսի 15-ին՝ ժամը 08:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության մի խումբ զինծառայողներ Հակարիի կամրջի ուղղությամբ առաջխաղացման փորձ են կատարել՝ ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու նպատակով։ Հայկական կողմի ձեռնարկած միջոցների արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայողների առաջխաղացման և ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու փորձը կանխվել է: Հունիսի 15-ին՝ ժամը 13:35-ին, Տեղի հատվածում Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի հետևանքով վիրավորում է ստացել ԱԱԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայող Արթուր Արմենի Ազրոյանը (2002թ.):
Հունիսի 15-ին՝ ժամը 11:45-ին, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Տեղի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ կիրառելով նաև ականանետ։
Հունիսի 15-ին՝ ժամը 15:10-ին, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Կապանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքի վրա կիրառել է դրոն-ԱԹՍ

21 Июнь 2023 - 12:07 AMT
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян на встрече министров иностранных дел стран ОДКБ с президентом Беларуси Александром Лукашенко в Минске представил последние развития в регионе, в частности, на границе Армении и Азербайджана и в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Мирзоян, еще раз напомнив о продолжающейся оккупации Азербайджаном суверенной территории Армении, государства-члена ОДКБ, коснулся продолжающихся агрессивных действий Азербайджана против суверенной территории и международно признанных границ Армении, обстрела армянских позиций и гражданских объектов на границе в последние дни, подчеркнув их дестабилизирующее влияние на общерегиональную стабильность и безопасность. В этом контексте Мирзоян подчеркнул императив адресного ответа ОДКБ.
Глава МИД Армении также коснулся напряженной ситуации в Нагорном Карабахе и вокруг него, в том числе провокаций Азербайджана в зоне ответственности российских миротворческих сил, инцидента, произошедшего 15 июня у моста Хакари, а также гуманитарных проблем, возникших из-за продолжающейся более шести месяцев незаконной блокады Лачинского коридор, и углубляющейся опасности этнических чисток со стороны Азербайджана.
Мирзоян подчеркнул, что указанные действия Азербайджана направлены на препятствование усилиям по достижению стабильности на Южном Кавказе, прилагаемым не только Арменией но и всеми сторонами, заинтересованными в обеспечении стабильности и предсказуемости в регионе.
Представив видение армянской стороны относительно установления долгосрочного мира в регионе, Мирзоян подчеркнул ключевую важность отказа от политики силы или угрозы силы, обеспечения решения существующих проблем путем конструктивного диалога, в том числе, вопросов безопасности и прав народа Нагорного Карабаха.
Глава МИД Армении принял также участие в заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ в узком и расширенном составе. Были обсуждены вопросы повестки заседания, в том числе о деятельности ОДКБ и региональных событиях.
На заседании в узком составе Мирзоян также коснулся последних событий на Южном Кавказе, подчеркнув, что на фоне эскалации конфликтов с применением силы и нестабильной ситуации на Южном Кавказе, все более очевидным становится важность неоспоримого выполнения договорных обязательств, надлежащих заключений ОДКБ и четких оценок грубых нарушений границ Армении.