27 Ապրիլ 2009 - 08:17 AMT
Մայիսի 3-ին եւ 4-ին Երեւանում լեգենդար դիրիժոր Վալերի Գերգիեւի ղեկավարությամբ ելույթ կունենա աշխարհահռչակ Մարիինսկի թատրոնի մեծ սիմֆոնիկ նվագախումբն ու վիրտուոզ դաշնակահար Դենիս Մացուեւը: Սուրբ Հարության տոնին նվիրված համերգաշարի շրջանակում Արամ Խաչատուրյանի անվան համերգասրահում երկու օր կհնչեն Վագների, Չայկովսկու, Շչեդրինի, Հարությունյանի ու Միրոնյանի ստեղծագործությունները:
1860 թվականին Ալեքսանդր Երկրորդի հրամանով հիմնված թատրոնն անվանակոչվել է ռուս կայսեր կնոջ` կայսրուհի Մարիա Ալեքսանդրովնայի պատվին: Խորհրդային տարիներին (1934-1992թթ.) թատրոնը, որը աշխարհին է նվիրել բազում տաղանդավոր արտիստների, վերանվանվեց Լենինգրադի պետական ակադեմիական Կիրովի անվան օպերայի եւ բալետի թատրոնի: 2008թ. անգլիական Gramophone ամսագրի վարկածով Մարիինսկի թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբն իր վարկանիշով 14-րդն է աշխարհի նվագախմբերի շարքում:

27 Апрель 2009 - 08:17 AMT
3 и 4 мая в Ереване под руководством легендарного дирижера Валерия Гергиева выступят всемирно известный Большой симфонический оркестр Мариинского театра и виртуозный пианист Денис Мацуев. В рамках Пасхальной программы в концертном зале им. Арама Хачатуряна в течение двух дней будут исполнены произведения Вагнера, Чайковского, Щедрина, Арутюняна и Мироняна.
Основанный в 1860 году по приказу Александра II, театр оперы был назван в честь императрицы Марии Александровны, жены русского императора. В советские годы (с 1934 по 1992) театр, который подарил миру множество талантливых артистов, был переименован в Ленинградский государственный академический театр оперы и балета им. С. М. Кирова. В 2008 году по версии английского журнала Gramophone Большой симфонический оркестр мариинского театра оказался на 14-ом месте в рейтинге всех оркестров мира.