27 Ապրիլ 2009 - 09:12 AMT
Երեւանում իր աշխատանքն է սկսել Հարավային Կովկասի երկրների ռուս հայրենակցական կազմակերպությունների երրորդ տարածաշրջանային խորհրդաժողովը: Միջոցառմանը մասնակցում են պատվիրակություններ Աբխազիայից, Վրաստանից եւ Հարավային Օսեթիայից: Խորհրդաժողովին ներկա են նաեւ ՌԴ Դաշնային Ժողովի Դաշնության Խորհրդի եւ ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչները: Հայաստանի պաշտոնական կառույցները ներկայացնում են ՀՀ նախագահի խորհրդական Վիգեն Սարգսյանը եւ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Խորհրդաժողովի օրակարգի հիմնական թեմաներն են Հարավային Կովկասում գործող ռուսական հայրենակցական միավորումների ակտուալ խնդիրները: Բանավեճերի ընթացքում կքննարկվի նաեւ ՌԴ կառավարության ընդունած Արտերկրում հայրենակիցների հետ աշխատանքի 2009-2011թթ. ծրագիրը, ինչպես նաեւ ռուս հայրենակիցների համակարգող խորհրդի գործունեությունը, որը հիմնադրվել է 2006թ. Սանքտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած Ռուս հայրենակիցների համաշխարհային կոնգրեսի ժամանակ: Համաժողովի ընթացքում պատվիրակները հնարավորություն կստանան ուղղակի երկխոսություն ծավալել պաշտոնական կառույցների ներկայացուցիչների հետ ի դեմս ՌԴ Դաշնային Ժողովի Դաշնության Խորհրդի եւ ՌԴ ԱԳՆ-ի պատասխանատու աշխատակիցների:
Քանի որ 2009թ. հռչակվել է Ռուսաստանում երիտասարդության տարի, խորհրդաժողովի ընթացքում առանձնակի ուշադրություն կհատկացվի ռուս հայրենակիցների երիտասարդ սերնդի խնդիրներին: Այս կապակցությամբ կշոշափվեն ոչ միայն Հարավային Կովկասի երկրներում ռուսաց լեզվի կարգավիճակին վերաբերող հարցերը, այլ նաեւ այն խնդիրները, որոնց հանդիպում են հայրենակիցների երեխաները մայրենի` ռուսաց լեզուն, ինչպես նաեւ իրենց էթնիկ հայրենիքի` Ռուսաստանի գրական ժառանգությունն եւ պատմությունը մշտական բնակության վայրի կրթական հաստատություններում սովորելու հարցում:

27 Апрель 2009 - 09:12 AMT
В Ереване начала работу третья региональная конференция организаций российских соотечественников стран Южного Кавказа. В мероприятии принимают участие делегации из Абхазии, Грузии и Южной Осетии. На конференцию приехали также представители Федерального Собрания Совета Федерации и МИД России. Официальные структуры Армении представлены советником Президента РА Вигеном Саргсяном, и министром диаспоры Грануш Акопян.
Основными темами повестки дня конференции станут актуальные проблемы жизни российских соотечественников и деятельности земляческих объединений в регионе Южного Кавказа. В ходе дискуссий будет предметно обсуждена принятая правительством РФ Программа по работе с соотечественниками за рубежом на 2009-2011 гг., а также деятельность Координационного совета российских соотечественников, учрежденного в ходе Всемирного конгресса российских соотечественников в Санкт-Петербурге в 2006 г. В ходе форума делегаты получат возможность прямого диалога с представителями официальных структур в лице членов Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации и ответственных работников российского внешнеполитического ведомства.
В связи с тем, что 2009 год провозглашен в России Годом молодежи, повышенное внимание в ходе конференции будут уделено проблемам молодого поколения российских соотечественников. В этой связи будут затронуты не только вопросы статуса русского языка в странах Южного Кавказа, но и имеющиеся проблемы в изучении детьми соотечественников своего родного – русского языка -, а также литературного наследия и истории своей этнической родины – России – в учреждениях образования государств постоянного проживания.