4 Հուլիս 2023 - 10:28 AMT
Փաշինյանը՝ Բայդենին․ Բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ դիրքորոշումը ՀՀ տարածքային ամբողջականության հարցում` դրսևորված 2021-2022թթ․
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ Անկախության օրվա առթիվ, որտեղ ասվում է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և ժողովրդավարության աջակցության հարցում Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը, որը գործնականում դրսևորվեց 2021-2022 թվականների ընթացքում։
«Մեծարգո՛ պարոն նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության և իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա առթիվ:
Միացյալ Նահանգները և իր ժողովուրդը պետության կերտման բարդ գործընթացն անցել են անկախության գաղափարի շուրջ համախմբման, ժողովրդավարական ապագայի տեսլականի ձևավորման և դժվարությունները միասնաբար հաղթահարելու ճանապարհով։ ԱՄՆ-ի շարունակական առաջնորդությունը ժողովրդավարության հարցում իր նպաստն է բերում ազատության, հավասարության և մարդու անօտարելի իրավունքների հիմնարար արժեքների առաջմղմանը բազմաթիվ երկրներում։
Վերջին տարիների հայ-ամերիկյան ակտիվ երկկողմ հարաբերությունները խոստումնալից են՝ հատկապես ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության ամրապնդման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում։ Ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր կառավարությունների միջև առկա է փոխվստահության վրա հիմնված համագործակցություն, ինչը հնարավորություն է տալիս արդյունավետ կերպով հասցեագրելու առկա մարտահրավերները և առավել ամրապնդելու մեր պետությունների ու ժողովուրդների միջև կապը։
Մենք բարձր ենք գնահատում ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և ժողովրդավարության աջակցության հարցում Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը, որը գործնականում դրսևորվեց 2021-2022 թվականների ընթացքում: Մենք բարձր ենք գնահատում նաև ԱՄՆ-ի ջանքերը Հարավային Կովկասում երկարատև և կայուն խաղաղություն հաստատելու, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման ուղղությամբ։ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության օրակարգին՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության անձեռնմխելիության, հանուն անկախության, ինքնիշխանության և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղ զարգացման։
Պարոն նախագահ, կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ Անկախության օրվա առթիվ և մաղթում եմ Ձեզ և Ամերիկայի ժողովրդին բարօրություն, խաղաղություն և շարունակական առաջընթաց»:

4 Июль 2023 - 10:29 AMT
Пашинян – Байдену: Мы ценим усилия США по урегулированию армяно-азербайджанских отношений и защите прав народа Карабаха
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил президенту Соединенных Штатов Америки Джо Байдену поздравительное послание по случаю Дня независимости. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Мы высоко ценим позицию США в поддержке территориальной целостности, суверенитета и демократии Республики Армения, которая была продемонстрирована на практике в течение 2021-2022 гг. Мы также высоко ценим усилия США по установлению прочного и стабильного мира на Южном Кавказе, урегулированию армяно-азербайджанских отношений, защите прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. Республика Армения продолжает придерживаться повестки мира во имя нерушимости территориальной целостности Республики Армения, во имя независимости, суверенитета и долгосрочного мирного развития в регионе», – говорится в послании.
По словам Пашиняна, Соединенные Штаты и их народ прошли сложный процесс построения государства путем объединения вокруг идеи независимости, формирования видения демократического будущего и совместного преодоления трудностей.
«Продолжающееся лидерство США в вопросах демократии способствует продвижению во многих странах фундаментальных ценностей свободы, равенства и неотъемлемых прав человека.
Активные армяно-американские двусторонние отношения в последние годы, особенно в сферах демократических реформ, укрепления верховенства закона и борьбы с коррупцией, являются многообещающими. Рад сообщить, что между нашими правительствами существует основанное на взаимном доверии сотрудничество, которое дает возможность эффективно решать существующие вызовы и еще больше укреплять связь между нашими государствами и народами», – отметил премьер.
Он поздравил Байдена с Днем независимости и пожелал ему и американскому народу благополучия, мира и дальнейшего прогресса.