Հայաստանում Մշակույթի նախարարության եւ Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի Միջազգային հիմնադրամի հովանու ներքո տեղի է ունենում Առնո Բաբաջանյանի անվան պատանի դաշնակահարների ութերորդ մրցույթը:
Մրցույթի նապատակն է` հայտնաբերել տաղանդավոր պատանի դաշնակահարներին, աջակցել նրանց ուսմանը եւ ստեղծագործական գործունեությանը, պատանի երաժիշտներին նախապատրաստել միջազգային փառատոնների մասնակցությանը:
«2009թ. մրցույթին մասնակցում են 67 պատանի դաշնակահարներ Հայաստանից եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից: Մրցույթն անցկացվում է երկու տարիքային կարգերում` մինչեւ 12 տարեկան եւ 13-15 տարեկան»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է հասարակայնության հետ կապերի գծով Հայաստանի Մշակույթի նախարարության վարչության պետ Գայանե Դուրգարյանը:
Հանդիսավոր փակումն ու մրցանակների հանձնումը տեղի կունենա ապրիլի 30-ին Երեւանում Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում: Պատանի դաշնակահարների մրցույթն անցկացվում է երեք տարին մեկ անգամ` սկսած 1986-ից:

В Армении под эгидой Министерства культуры Армении и Международного фонда памяти Арно Бабаджаняна проходит восьмой конкурс юных пианистов имени Арно Бабаджаняна.
Цель конкурса – выявление талантливых юных пианистов, содействие их учебе и творческой деятельности, подготовка юных музыкантов к участию в международных фестивалях.
“В 2009 году в конкурсе участвуют 67 юных пианистов из Армении и Нагорно-Карабахской Республики. Конкурс проводится в двух возрастных категориях: до 12 лет и от 13 до 15 лет”, – сообщила корреспонденту PanARMENIAN.NET начальник отдела по связям с общественностью Министерства культуры Армении Гаяне Дургарян.
Торжественное закрытие и вручение призов состоится 30 апреля в концертном зале имени Бабаджаняна в Ереване. Конкурс юных пианистов проводится раз в три года, начиная с 1986 года.