Այսօր տեղի է ունեցել «Ազգային թատերական ստեղծագործական միավորման» (ԱԹՍՄ) նիստը: Համաձայն 73 թատերական գործիչների միաձայն ընտրության` առաջիկա երկու տարիներին միավորման ղեկավար է լինելու թատերագետ Արա Խզմալյանը: Նիստում նաեւ ընտրվեցին նախագահության անդամներ` Գրիգոր Մկրտչյան, Ռաֆայել Ջրբաշյան, Դավիթ Հակոբյան, Արա Երնջակյան եւ Ռուբեն Բաբայան: Կառավարման կազմի մեջ մտնում են 10 թատերական գործիչներ:
ԱԹՍՄ գործունեության երկու տարիները, նախկին նախագահ Ռուբեն Բաբայանի կարծիքով, միավորման կայացման փուլ են հանդիսացել, սակայն այդ կարճ ժամանակում ԱԹՍՄ-ն հասցրել է դառնալ մի քանի մշակութային միջոցառումների նախաձեռնողը, որոնք անհետ չեն մնացել:
ԱԹՍՄ-ի ամենանկատելի եւ նշանակալի նախագծերից է համարվում «Իքս թատրոն» փառատոնը, որն անց է կացվել երկու անգամ եւ նպատակ է ունեցել ցույց տալ ու հասկանալ թատերական գործիչների եւ նրանց ստեղծագործության մակարդակը:
«Մենք փորձեցինք ստեղծել միջավայր, որտեղ արմունկներով աշխատելն ուղղակի անհնար է: Եւ աշխատում էին ոչ թե հակառակ, այլ հանուն` ստեղծագործական համագործակցության սկզբունքով»,- հավաստիացրել է Ռուբեն Բաբայանը:
ԱԹՍՄ երիտասարդ նախագահ Արա Խզմալյանը շնորհակալություն հայտնեց գործընկերներին վստահության համար եւ հաղորդեց. «Միավորման ծրագրերում եւ աշխատանքում ես հակված չեմ հեղափոխական փոփոխությունների: Շարունակենք ԱԹՍՄ արդեն գործող նախագծերի իրականացումը եւ ստեղծենք նորերը: Արդեն համարյա պատրաստ է կայքը, որտեղ հնարավոր կլինի գտնել լիարժեք տեղեկատվություն Հայաստանի համարյա բոլոր թատերական գործիչների եւ թատրոնների մասին: Ստեղծման գործընթացի մեջ է փաստաբանական ծառայությունը, որը կօգնի պաշտպանել թատերական գործիչների իրավունքները»:

27 Апрель 2009 - 14:49 AMT
Сегодня состоялся съезд “Национального театрального творческого объединения” (НТТО). Согласно единогласному выбору 73 театральных деятелей руководить объединением в течение ближайших двух лет будет театраловед Ара Хзмалян.
На съезде также были выбраны члены председательства – Григор Мкртчян, Рафаэль Джрбашян, Жирайр Дадасян, Армен Мазманян, Давид Акопян, Ара Ернджакян и Рубен Бабаян. В состав управления входят 10 театральных деятелей.
Два года существования НТТО, по мнению бывшего председателя Рубена Бабаяна, стали периодом становления объединения, но за это недолгое время НТТО успело стать инициатором нескольких культурных мероприятий, которые прошли не бесследно.
Самым заметным и значимым из проектов НТТО считается фестиваль “Театр Икс”, который был проведен дважды и преследовал целью показать и понять уровень театральных деятелей и их творчества.
“Мы постарались создать атмосферу, где работать локтями стало бы невозможно. И работали не вопреки, а ради – по принципу творческого сотрудничества”, – заверил Рубен Бабаян.
Молодой президент НТТО Ара Хзмалян, поблагодарив коллег за доверие, сообщил: “Я не склонен к революционным изменениям в программах и в работе объединения. Продолжим осуществление уже действующих проектов НТТО и создадим новые. Уже практически готов сайт, на котором можно будет найти полноценную информацию о практически всех театральных деятелях и театрах Армении. В процессе создания адвокатская служба, котооая поможет защите прав театральных деятелей”.