12 Հուլիս 2023 - 09:13 AMT
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Ամերիկայի ձայնին» տված հարցազրույցում ասել է, որ այն ակնկալիքները, որ կային Ստեփանակերտում ռուս խաղաղապահների մասով, չեն արդարանում։
Նա նշել է, որ խաղաղապահների խնդիրն էր, որպեսզի Լաչինի միջանքով տեղի ունենա ազատ տեղաշարժ, որն այսօր չկա։
«Ռուս խաղաղապահների մասով՝ Ստեփանակերտում այն ակնկալիքները, որոնք եղել են, չեն արդարանում: Խնդիրներից մեկն այն է, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելը շատ լուրջ հիմնախնդիր է: Նոյեմբերի 9-ով (եռակողմ հայտարարությամբ) Ադրբեջանի որևէ ներկայություն չէր նախատեսվում Լաչինի միջանցքում, և խաղաղապահների խնդիրն էր, որպեսզի Լաչինի միջանցքով տեղի ունենա ազատ տեղաշարժ: Այսօր այդ տեղաշարժը չկա, և մեր ակնկալիքն այն է, որ խաղաղապահներն իրականացնեն իրենց առաքելությունը ամբողջությամբ, և Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդիկ չկանգնեն հումանիտար այսպիսի ճգնաժամի առաջ, որովհետև շարունակական ճգնաժամը խորանում է:
Վերջին շրջանում միջանցքն ամբողջովին է փակ, նույնիսկ ապրանքների տեղաշարժ չկա: Եվ սա բարդացնում է կյանքը հենց ԼՂ-ում: Ակնկալիքն այն է, որ այսպիսի ճգնաժամեր չլինեն: Հիմնական ակնկալիքն այն է, որ խաղաղապահները կարող լինեն իրենց մանդատի շրջանակում իրականացնեն այն գործառույթները՝ ասինքն ապահովեն ԼՂ-ում ապրող հայերի անվտանգությունը»,-ասել է Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով ճանապարհների ապաշրջափակման հարցին՝ Գրիգորյանը մատնանշել է երեք սկզբունք, որով Հայաստանն առաջնորդվում է այս հարցում: Դրանք են սուվերենությունը, իրավասությունը և փոխադարձությունը:
«Ապաշրջափակումը Հայաստանի համար շատ կարևոր է: Ամենաշատն այս հարցում հետաքրքրված է Հայաստանը: Ապաշրջափակումը կնշանակի «հայկական խաչմերուկի» կոնցեպտի իրականացում»,-ասել է նա:
Հուլիսի 11-ին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունը կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ փակելով այնտեղ ապօրինի տեղադրված անցակետը։ Բաքվի պատճառաբանությունն այն է, թե իբր Կարմիր խաչի մեքենաներում, որոնք անցնում են այդ անցակետով, մաքսանենգ ապրանքներ են հայտնաբերվել։ Բաքուն հայտարարել է, թե երթևեկությունը միջանցքով ժամանակավորապես կասեցվել է «մինչև անհրաժեշտ քննչական գործողությունների ավարտը»:

Ожидания в Степанакерте в плане российских миротворцев не оправдываются, заявил в беседе с «Голосом Америки» секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Он подчеркнул, что тот факт, что Лачинский коридор остается закрытым, является очень серьезной проблемой.
Отметив, что трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года не предусматривало присутствия Азербайджана в Лачинском коридоре, Армен Григорян подчеркнул, что задачей миротворцев является обеспечение свободного передвижения по данному коридору.
«Сегодня такого движения нет, и мы рассчитываем, что миротворцы выполнят свою миссию в полном объеме, и люди, проживающие в Нагорном Карабахе, не столкнутся с таким гуманитарным кризисом, потому что продолжающийся кризис углубляется», – заявил секретарь Совбеза Армении, отметив, что в последнее время коридор полностью закрыт, нет движения товаров, и это усложняет жизнь в самом Нагорном Карабахе.
Ожидание от российских миротворцев, по словам Армена Григоряна, состоит в том, чтобы таких кризисов не возникало.
«Основное ожидание заключается в том, что миротворцы смогут выполнять функции в рамках своего мандата, то есть обеспечивать безопасность проживающих в Нагорном Карабахе армян», – заявил секретарь Совбеза Армении.
11 июля Азербайджан вновь полностью перекрыл единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией: по мосту Хакари запрещено движение автомобилей Международного комитета Красного Креста (МККК), перевозящих тяжелобольных из Степанакерта в Ереван.