17 Հուլիս 2023 - 10:15 AMT
Հուլիսի 12-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, ուսումնասիրելով Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու առնչությամբ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու ՀՀ կառավարության պահանջը, որոշել է վերահաստատել իր՝ 2022-ի դեկտեմբերի 21-ին կայացրած որոշումը, այն է՝ պարտավորեցնել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
«Սույն որոշմամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը փաստացի վերահաստատել է գործող իրադրության պայմաններում իր 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարման անհրաժեշտությունը և այն պետք է պարտադիր կատարվի Ադրբեջանի կողմից»,- ասվում է գրառման մեջ։

17 Июль 2023 - 12:51 AMT
ЕСПЧ подтвердил необходимость исполнения решения о разблокировании Азербайджаном Лачинского коридора
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 12 июля, изучив требование правительства Армении о применении к Азербайджану обеспечительной меры по разблокированию Лачинского коридора, постановил подтвердить свое решение от 21 декабря 2022 года. Об этом говорится в сообщении, распространенном Офисом представителя Армении по международным правовым вопросам.
Данное решение обязывает Азербайджан принять все необходимые и достаточные меры для обеспечения перевозки тяжелобольных лиц, нуждающихся в медицинской помощи в Армении, по Лачинскому коридору, а также безопасного передвижения лиц, оставшихся без жилья или нуждающихся в средствах к существованию.
«Данным решением Европейский суд по правам человека фактически подтвердил необходимость исполнения своего решения от 21 декабря 2022 года, оно должно быть обязательно исполнено Азербайджаном», – отмечают в офисе.