27 Ապրիլ 2009 - 17:28 AMT
Մայիսի 3-ին Ամստերդամի Գելվինկի թանգարանում Օռլեանի դաշնակահարների միջազգային մրցույթի եւ մի շարք այլ մրցանակների դափնեկիր, դաշնակահար եւ կոմպոզիտոր Հայկ Մելիքյանը մենահամերգ կունենա: Երաժիշտը համերգային ծրագիրը կկատարի 1848թ.-ի դաշնամուրին: Համերգի շրջանակներում կհնչեն Ռախմանինովի, Բաբաջանյանի, Շոպենի, Ստրավինսկու, Անսրիեսսենի եւ այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները:
Քսանամյա Հայկ Մելիքյանը նվագել սովորել է Իրինա Գրիշինսկայայի մոտ, ավելի ուշ Ալեքսանդր Գուրգենովի դասարանում եւ երաժշտական կոմպոզիցա է ուսանել Երեւանի Վարդան Աճեմյանի անվան պետական կոնսերվատորիայում: Այսօր նա երեք սիմֆոնիկ եւ երգչախմբային կոմպոզիցիաների, մի շարք վոկալ ստեղծագործությունների եւ դաշնամուրի համար անհատական ծրագրերի հեղինակ է:

27 Апрель 2009 - 17:28 AMT
3 мая в амстердамском музее Гелвинка, лауреат Орлеанского международного конкурса пианистов и целого ряда других премий, пианист и композитор Айк Меликян проведет сольный концерт. Музыкант программу концерта исполнит на рояле 1848 года. В рамках концерта прозвучат произведения Рахманинова, Бабаджаняна, Шопена, Стравинского, Ансриессена и других композиторов.
Двадцатидевятилетний Айк Меликян обучался игре на фортепиано у Ирины Гришинской, а позднее в классе Александра Гургенова и музыкальной композиции в классе Вардана Атчемяна в Ереванской государственной консерватории. Сегодня он является автором трех симфонических и хоровых композиций, ряда вокальных произведений и сольной программы для пианино.