Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավար Ալեքսանդր Շալենբերգը հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքն անհապաղ պետք է բացվի, այդպիսին է ոչ միայն Ավստրիայի, այլև ամբողջ Եվրամիության դիրքորոշումը։ Այդ մասին նա ասել է Վիեննայում ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ։
Նա նաև հավելել է, որ Եվրամիությունը մտահոգված է Ուկրաինայի հակամարտությամբ, սակայն չպետք է մոռանալ նաև ԵՄ մյուս հարևաններին, այդ թվում` Հարավային Կովկասը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Նման իրավիճակը չի կարող երկար շարունակվել և պետք է անհապաղ դադարեցվի», – հայտարարել Է նախարարը:
Նախարարը նշել է, որ Վիեննան մտահոգված է սրվող հումանիտար իրադրությամբ, ուստի անհրաժեշտ է գոնե միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում ՝ Կարմիր խաչի մուտքը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ բացել` մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար: Դա նվազագույնն է, ինչ կարելի է անել։
«Մենք գտնվում ենք խաղաղ բանակցությունների փուլում, սակայն դրանց համար փոխադարձ վստահություն է պետք։ Իրավիճակը Լաչինի միջանցքում կարող է լուրջ խոչընդոտ հանդիսանալ և կարող է խաթարել բանակցություններում ներդրված բոլոր ջանքերը», – հայտարարել է Շալենբերգը։
Նա նշել է նաև մի շարք այլ չլուծված հարցեր՝ գերեվարված անձանց վերադարձը, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանազատման հարցերը։

Austrian Foreign Minister Alexander Schallenberg said on Tuesday, July 19 that the blockade of the Lachin corridor connecting Nagorno Karabakh to Armenia must end.
Schallenberg made the remarks at a meeting after the meeting with his Armenian counterpart, Ararat Mirzoyan, in Vienna, as quoted by the Austrian Foreign Ministry (via Sputnik News).
According to him, Armenia and Azerbaijan will have to discuss a lot of issues, in particular the need to unblock the Lachin corridor.
"I am grateful for the strong commitment of the EU and the talks in Washington," Schallenberg said.
"It is going in the right direction and I hope that one day there will be a sustainable peace agreement. However, there are still many open questions that need to be discussed. Among them, there is a humanitarian concern that greatly worries us – the blockade of the Lachin corridor. This blockade must end!"
On April 23, Azerbaijan's State Border Service said it had established a border checkpoint at the entrance to the Lachin corridor, the only land route linking Armenia and Nagorno-Karabakh. The corridor has been blocked since December 12.