26 Հուլիս 2023 - 06:38 AMT
Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ եռակողմ բանակցություններից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ, հաշվի առնելով ՌԴ խաղաղապահների զեկույցները ԼՂ-ում վիճակի մասին, «ծայրահեղ ցանկալի է օպերատիվ քայլեր ձեռնարկել, որոնք կապահովեն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը սննդով, դեղորայքով, առաջին անհրաժեշտության պարագաներով, ինչպես նաև կապահովեն անխափան էլեկտրամատակարարում ու գազամատակարարում»:
Դա բխում է տարածաշրջանի բնակիչների, հայերի շահերից, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը, որպես խաղաղ գործընթացի առանցքային միջնորդ, շահագրգռված է ճգնաժամի շուտափույթ կարգավորմամբ՝ ըստ եռակողմ հայտարարությունների, որոնք Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարներն ընդունել են 2020, 2021 և 2022 թվականներին:
Խոսել ենք ևս մեկ կարևոր դրույթի մասին՝ տարածաշրջանում անխափան երթևեկության ապահովման, տրանսպորտային, տնտեսական կոմունիկացիաների ապաշրջափակման մասին:
Իսկ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ երկկողմ հանդիպմանը Լավրովն ասել է, որ ՌԴ խաղաղապահ առաքելությունը բոլոր հնարավորություններն ունի՝ աջակցելու համար ԼՂ հումանիտար հարցերի լուծմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров указал на необходимость действенных шагов в интересах обеспечения населения Нагорного Карабаха продуктами питания, медикаментами, предметами первой необходимости, а также обеспечения бесперебойного электро- и газоснобжения. Об этом он заявил по итогам трехсторонних переговоров с главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым в Москве.
«Это в интересах простых людей, армян, жителей региона. Изложили нашим собеседникам оценки российской стороны с учетом докладов, которые делают российские миротворцы в Нагорном Карабахе», – отметил Лавров.
По его словам Россия, как ключевой посредник в мирном процессе заинтересована в скорейшем разрешении кризиса в полном соответствии с трехсторонними заявлениями, которые руководители России, Азербайджана и Армении принимали в 2020, 2021 и 2022 гг.
Был также затронут вопрос обеспечения беспрепятственного движения, разблокирования транспортных, экономических коммуникаций во всем регионе. Особое внимание уделено вопросам делимитации, тесно связанным со всем обсуждаемым набором проблем и вопросам, скорейшего заключения мирного договора между Баку и Ереваном.
А на двусторонней встрече с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном Лавров заявил, что российская миротворческая миссия имеет все возможности для содействия решению гуманитарных вопросов в Нагорном Карабахе.