Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար օգնություն ուղարկելուն և Ադրբեջանի գործողությունների նպատակներին, հայտարարել է, որ հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրությունը։
«Ինչպես տեղյակ եք, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցության կառավարման աշխատանքային խմբի որոշմամբ, խումբը գործում է, ստեղծվել է իմ որոշմամբ՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ, հուլիսի 26-ին 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը երեկ հասել է Սյունիքի մարզի Կոռնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված: Մենք խնդրել ենք, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռը և տեղափոխեն Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ, Լաչինի միջանցքի մոտ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով, հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված:
Ադրբեջանը, սակայն, խոչընդոտում է հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ: Այս գործելակերպն անհասկանալի է, անընդունելի: Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու պատճառաբանությունն այն էր, թե իբր Հայաստանը միջանցքն օգտագործում է ռազմական նպատակներով: Սա, իհարկե, անհեթեթ պնդում է, բայց այդ պնդումն օգտագործվում է որպես պատրվակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման համար:
Երեկ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված 19 բեռնատարների պարունակությունը հետևյալն է՝ ալյուր՝ 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոննա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես արդեն նշեցի, 361 տոննա:
Երևանից շարժվելուց առաջ Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետները հրավիրվել և ծանոթացել են Շահումյանի հրապարակում կայանված այդ բեռնատարների վերը հիշատակված պարունակությանը: Ինչո՞ւ ուրեմն Ադրբեջանը թույլ չի տալիս այդ բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, միթե՞ ոչ այն պատճառով, որ Ադրբեջանի իրական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին սովի մատնելն է, ցեղասպանության ենթարկելը:
Անկախ մեր գնահատականներից, սակայն, մենք սպասում ենք Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված, պաշտոնական Բաքվի դրական արձագանքին, որովհետև հումանիտար բեռի մուտքի թույլ չտալը ընդամենը կհաստատի Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրության մասին մտավախությունները: Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ սպասող հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, ընդհակառակը, կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին, դրական քայլ կլինի վստահության մթնոլորտի հաստատման ճանապարհին:

27 Июль 2023 - 12:24 AMT
В условиях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе 26 июля в Нагорный Карабах на 19 грузовиках было отправлено 360 тонн гуманитарной помощи. Об этом заявил на заседании правительства Армении 27 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Гуманитарная помощь вчера доехала до участка Корнидзора Сюникской области Армении – участка въезда в Лачинский коридор.
Мы попросили, чтобы представители размещенного в Нагорном Карабахе миротворческого контингента РФ приняли груз и доставили его в Нагорный Карабах, где из-за незаконной блокады в течение 8 месяцев Лачинского коридора начался гуманитарный кризис.
Азербайджан, однако, препятствует ввозу гуманитарных грузов в Нагорный Карабах по Лачинскому коридору. Такая практика непонятна и неприемлема», – сказал Пашинян.
По его словам, причина незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора заключалась в том, что Армения якобы использовала этот коридор в военных целях. Пашинян назвал это утверждение абсурдным, отметив, что оно использовалось как предлог.
«Груз в отправленных накануне в Нагорный Карабах 19 грузовиках: 100 тонн муки, 80 тонн макаронных изделий, 60 тонн сахара, 40 тонн растительного масла, 40 тонн сухого молока, 20 тонн соли, 12 тонн детского питания, 9 тонн медикаментов. В общей сложности, как я уже отметил, 361 тонн. До выезда из Еревана с содержимым этих грузовиков на площади Шаумяна ознакомились приглашенные аккредитованные в РА иностранные дипломаты.
Почему же тогда Азербайджан не пропускает эти грузы в Нагорный Карабах? Не потому ли, что реальная цель Азербайджана – подвергнуть голоду народ Нагорного Карабаха, подвергнуть его геноциду?
Однако, вне зависимости от наших оценок, мы ждем дислоцированных в Нагорном Карабахе российских миротворцев, положительного ответа официального Баку. Недопущение ввоза гуманитарного груза лишь подтвердит опасения относительно намерения Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе», – заявил Пашинян.