4 Օգոստոս 2023 - 11:20 AMT
«Յուքոմ» ՓԲԸ-ը գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Արևորդի» բնության և մշակույթի պահպանման ՀԿ հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը և տնօրեն Եվա Մարտիրոսյանը համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարել են երիտասարդներին թիրախավորող բնապահպանական նախագծերի շարքի մեկնարկի մասին և փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։ «Մտածե՛նք կանաչ, գործե՛նք կանաչ» կարգախոսը կրող գործընկերությունը միտված է ձևավորել բնապահպանորեն իրազեկ, պատասխանատու երիտասարդների շարունակաբար զորեղացվող, գործուն համայնք։
«Ընդամենը մի քանի օր առաջ ես հայտարարել եմ, որ Ucom-ը հետևողականորեն իրագործելու է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նախագծեր՝ կենտրոնանալով ոչ միայն տեխնոլոգիական հիմք ունեցող ծրագրերի, այլև բնապահպանական կայունության ու կանաչ հայեցակարգի խթանման վրա։
Ընկերությունը վճռական է կենսական դեր ստանձնել Հայաստանի համար ավելի կանաչ ապագայի կերտման գործում։ Մենք պետք է մտածենք կանաչ, որպեսզի նաև գործենք կանաչ», – նշել է Ռալֆ Յիրիկյանը։
2006-ից գործող «Արևորդի» ՀԿ-ն առավել հայտնի է որպես «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի հիմնադիր և իրականացնող։ Այս տարի «Յուքոմ»-ը կներկայանա որպես «Արևորդի» փառատոնի գլխավոր աջակից։
«Հոկտեմբերի 13-18-ն «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական 12-րդ փառատոնն այս տարի նախատեսում է հատկապես հագեցած ծրագիր, որի առանցքային բաղադրիչներից են երիտասարդներին ուղղված նախաձեռնությունները։ «Երիտասարդական օազիս» անվանումով միջոցառումների շարքը ներառում է բնապահպանական տարբեր թեմաներով աշխատարաններ, վարպետաց դասեր, ֆիլմերի ծրագիր, ցուցահանդեսներ, դիմակահանդես-շքերթ», – ասել է Եվա Մարտիրոսյանը։
Փառատոնի շրջանակում «Յուքոմ»-ը «Լավագույն երիտասարդ էկո-լրագրող» մրցանակ է սահմանել։ Սա տրամաբանական շարունակությունն է բնապահպանական լրագրության դասընթացաշարի, որի նպատակը երիտասարդ լրագրողներին բնապահպանական թեմաների խորքային, բազմակողմ լուսաբանման, լրագրողական հետաքննության վերաբերյալ հիմնարար գիտելիք ու հմտություններ հաղորդելն է։
«Կանաչ» գործակցության հատկանշական առանձնահատկությունն այն է, որ Ucom-ի թիմը հանդես է գալու անմիջական իրականացնողի դերում՝ աշնանը միանալով «Արևորդի» ՀԿ ամենամյա ծառատունկին։
Հավելենք, որ Ucom-ի տարբեր ստորաբաժանումների աշխատակիցներ առաջիկա ամիսների ընթացքում կայցելեն «Արևորդի» ՀԿ կրթական ծրագրերի շահառու տարբեր համայնքներ, որտեղ մասնագիտական կողմնորոշման դասընթացներ կվարեն տեղի երիտասարդների համար։

During a joint press conference on Friday, August 4, Ucom CJSC Director General Ralph Yirikian, along with Sunchild nature and culture conservation NGO founder Ruben Khachatryan and director Eva Martirosyan, announced the start of a series of environmental projects targeting young people.
They also signed a memorandum of understanding. The partnership, carrying the slogan "Think green, act green," aims to form a continuously empowered, active community of environmentally aware and responsible young people.
"Just a few days ago, I announced that Ucom will consistently implement corporate social responsibility projects, focusing not only on technology-based initiatives, but also on promoting environmental sustainability and the green concept.
The company is determined to play a vital role in building a greener future for Armenia. We need to think green to act green as well," said Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
Sunchild NGO, which has been active since 2006, is best known as the founder and organizer of the Sunchild International Environmental Festival. This year, Ucom will proudly present itself as the main supporter of the event.
"On October 13-18, the 12th international environmental festival "Arevordi" plans a particularly rich program, with one of its key components focused on initiatives aimed at young people.
The series of events called "Youth Oasis" includes workshops on various environmental topics, master classes, a film program, exhibitions, and a masquerade parade," said Eva Martirosyan, director of Arevordi Nature and Culture Conservation NGO.
Within the festival, Ucom established the Best Young Eco-Journalist award. This award serves as the logical continuation of the environmental journalism training course, which aims to provide young journalists with fundamental knowledge and skills for in-depth, multi-faceted coverage of environmental topics and journalistic investigation.
A distinctive feature of the "green" cooperation is that the Ucom team will act as a direct implementer, participating in the annual tree planting event organized by “Sunchild” NGO in the fall. Additionally, in the coming months, employees from various departments of Ucom will visit various communities benefiting from the educational programs of "Arevordi" NGO, where they will conduct professional orientation courses for local youth.