5 Օգոստոս 2023 - 09:06 AMT
Այսօր հնարավորություն կա կանխելու ԼՂ-ում ամբողջական էթնիկ զտումները, Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
«ԵԱՀԿ-ն և այլ միջազգային դերակատարներ 30 տարվա ընթացքում հսկայական ջանքեր են ներդրել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար, իսկ 2023 թ. հուլիսի 22-ին, նմանատիպ այլ մեկնաբանություններից հետո, Ադրբեջանի նախագահը բառացիորեն խոստովանեց` իր ողջ կյանքի «առաքելությունը պատերազմում հաղթելն էր։
Մինչ մենք բախվում ենք 2020 թ. պատերազմի սարսափելի հետևանքներին, որ սանձազերծել էր Ադրբեջանը համաշխարհային կարգի ու իրավունքի ցանկացած նորմերի ու սկզբունքների դեմ, այսօր հնարավորություն կա կանխելու ԼՂ-ում ամբողջական էթնիկ զտումները, պաշտպանելու 120 հազար հայի հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու իրավունքը: Վե՛րջ տվեք Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը»,- գրել է նա:
Լաչինի միջանցքը փակ է 2022-ի դեկտեմբերի 12-ից: 2023-ի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը հսկիչ անցագրային կետ է տեղակայել Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին։ Հուլիսի 11-ին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունը ամբողջությամբ արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ փակելով այնտեղ ապօրինի տեղադրված անցակետը՝ այն պատճառաբանությամբ, թե իբր ԿԽՄԿ մեքենաներում մաքսանենգ ապրանքներ են հայտնաբերվել։

5 Август 2023 - 11:03 AMT
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян считает, что сегодня есть возможность предотвратить полную этническую чистку Нагорного Карабаха, защитить право 120 тысяч армян достойно жить на своей Родине. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«За 30 лет ОБСЕ и другие международные акторы приложили огромные усилия для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а 22.07.23, в дополнение к своим предыдущим аналогичным комментариям, президент Азербайджана буквально признал, что «миссией его жизни было выиграть войну», – подчеркнул Марукян.
Он отметил, что мы сталкиваемся с ужасными последствиями войны 2020 года, развязанной Азербайджаном вопреки всем нормам и принципам миропорядка и правопорядка, но сегодня есть возможность предотвратить полную этническую чистку Нагорного Карабаха, защитить право 120 тысяч армян достойно жить на своей родине.