29 Օգոստոս 2023 - 08:40 AMT
Ականատես․ 7-8 ադրբեջանցի հարձակվել են Ալենի վրա, գետնին գցել՝ նա օգնություն էր խնդրում, բայց խաղաղապահները քայլ անգամ չարեցին
Լաչինի միջանցքում տեղադրված ադրբեջանական անցակետից առևանգված Արցախի հանրապետության 22-ամյա բնակիչ Ալեն Սարգսյանին ադրբեջանցիները նախ ստիպել են իրենց հետ գնալ, հետո 7-8 հոգով հարձակվել են տղայի վրա, գետնին գցել ու քաշքշելով տարել իրենց հետ։ Այդ մասին պատմել է դեպքին ականատես ուսանողներից մեկը, ով ևս Արցախից Հայաստան էր տեղափոխվում խաղաղապահների ուղեկցությամբ, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Առևանգման ականատեսն ասել է նաև, որ Ալենն օգնություն էր խնդրում, բայց խաղաղապահներն մի քայլ անգամ չարեցին, որ թույլ չտան տանել նրան։
«Երբ Ալենի հերթը հասավ, որ պիտի փաստաթղթերը ստուգեին ադրբեջանցիները, ասացին, որ իր հետ կապված գործ կա, հետո կանցնեն իրեն։ Մի քանի րոպե անց մոտեցավ մի ադրբեջանցի ու սկսեց քաշքշել Ալենին՝ ստիպելով հետևել իրեն։ Ալենն էլ, կռահելով, որ ուզում են առևանգեն, հետ-հետ քայլեց, դուրս պրծավ դրա ձեռքից ու սկսեց վազել։ Այդ պահին 7-8 ադրբեջանցի զինվորական վրա հասան ու Ալենին բռնեցին․․․ Ոտքերը, ձեռքերը բռնեցին, գցեցին գետնին ու սկսեցին քաշքշել․․․ Ալենն օգնությունն էր խնդրում, ասում էր՝ փրկեք ինձ․․․ Մենք սկսեցին լացել, ոչ մեկիս թույլ չտվեցին, որ մոտենանք Ալենին, խաղաղապահներն էլ կանգնած տեսնում էին այդ ամենը ու ոչ մի քայլ չարեցին, ոչ մեկը մատը մատին չտվեց․․․»,- պատմել է առևանգմանն ականատես արցախցի ուսանողուհին։
Խաղաղապահների պահվածքից ցնցված՝ ուսանողները պահանջել են բացատրել, թե ինչու ոչ մի քայլ չարեցին, որ իրենց աչքի առաջ ադրբեջանցիները քաշքշելով չտանեն հայ երիտասարդին։
«Խաղաղապահների պետքն էլ չէր կատարվողը։ Մի քայլ անգամ չեն շարժվել տեղներից։ Որ ասացինք ինչի՞ համար եք էստեղ բա, ո՞րն է ձեր գործը, եթե պիտի թույլ տաք, որ ձեր աչքի առաջից առևանգեն արցախցուն, ասացին՝ մի անհանգստացեք, ամեն ինչ լավ է լինելու»,-ասել է ականատեսը։
Օգոստոսի 28-ին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Լաչինի միջանցքում՝ Հակարիի անօրինական անցակետով անցնելիս, Արցախի 3 բնակիչ՝ Ալեն Սարգսյանը, Վահե Հովսեփյանը, Լևոն Գրիգորյանը, ձերբակալվել են ադրբեջանցիների կողմից։ Նրանք ուսանողներ են և մեկնում էին ՀՀ ուսումը շարունակելու նպատակով։ Ավելի ուշ հաղորդվեց, որ Ադրբեջանը նրանց մեղադրում է իր «դրոշն անարգելու մեջ» և 10 օլրվա վարչական կալանքի կենթարկի նրանց։ «Վարչական ազատազրկման պատիժը կատարելուց հետո կապահովվի նշված անձանց Ադրբեջանի Հանրապետության սահմաններից հեռացնելը»,- ասվում է Ադրբեջանի դատախազության հաղորդագրության մեջ։
Հուլիսի 29-ին ադրբեջանցիները Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետում առևանգել են որպես բուժառու ՀՀ մեկնող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ առևանգված Բաքվի հիվանդանոցներից մեկում է։ Նրա գտնվելու վայրի մասին հայտնել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։ Նրան մեղադրանք են առաջադրել 1991 թվականի Խոջալուի Մեշալի գյուղում տեղի ունեցած դեպքերին վերաբերող մտացածին գործի շրջանակներում։

29 Август 2023 - 11:16 AMT
Очевидец о похищении молодого арцахца: 7-8 азербайджанцев напали на Алена, он просил о помощи, но миротворцы РФ не предприняли никаких действий
Азербайджанцы сначала заставили идти с ними 22-летнего жителя Республики Арцах Алена Саргсяна, похищенного с незаконного азербайджанского блокпоста в Лачинском коридоре, затем 7-8 человек напали на парня, бросили его на землю и оттащили. Об этом рассказал один из студентов, ставший свидетелем инцидента, который также направлялся из Арцаха в Армению в сопровождении миротворцев, пишет «ФактИнфо».
28 августа на незаконно размещенном в Лачинском коридоре КПП правоохранительными органами Азербайджана похищены жители Нагорного Карабаха Ален Саргсян, Ваге Овсепян и Левон Григорян. Перевозка заранее была согласована и осуществлялась в сопровождении российских миротворческих сил. Указанные лица следовали в Республику Армения для продолжения своего обучения.
«Когда подошла очередь Алена на проверку документов у азербайджанцев, они сказали, что есть дело, связанное с ним. Через несколько минут к Алену подошел азербайджанец и начал тащить его, заставляя следовать за собой. Ален, догадавшись, что его хотят похитить, отошел назад, вырвался из их рук и побежал. В этот момент прибыли 7-8 азербайджанских солдат и поймали Алена… Они схватили его за ноги и руки, бросили на землю и начали тащить… Ален просил о помощи, говорил: «спасите меня»… Мы начали плакать, никому из нас не разрешили подойти к Алену, миротворцы стояли и смотрели на все это, они не сделали ни шагу, никто из них и пальцем не пошевелил…», – рассказала студентка из Арцаха, ставшая очевидцем похищения.
Шокированные поведением миротворцев студенты потребовали объяснить, почему они не предприняли никаких шагов, чтобы азербайджанцы не утащили на их глазах армянина.
«Миротворцев не волновало происходящее. Они не сдвинулись ни на шаг. Когда мы сказали: «Для чего вы здесь, в чем состоит ваша миссия, если вы допускаете, чтобы на ваших глазах похитили гражданина Арцаха», нам сказали: «Не волнуйтесь, все будет хорошо», – сообщила студентка.