31 Օգոստոս 2023 - 09:27 AMT
Փաշինյան․ Բաքուն, ՌԴ խաղաղապաների ներկայությամբ, շարունակում է ԼՂ հայությանը սովահարելով ցեղասպանելու քաղաքականությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Արցախում տիրող վիճակին, տեղեկացրել է, որ Փարիզի քաղաքապետի ուղեկցությամբ ԼՂ ուղևորված հումանիտար բեռներով ավտոշարասյունը ևս կանգնած է Կոռնիձորի հատվածում, քանի որ Ադրբեջանն արգելում է ԼՂ դրանց մուտքը ևս։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանը ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայությամբ շարունակում է ԼՂ հայությանը սովահարության միջոցով ցեղասպանության ենթարկելու քաղաքականությունը։
«Ադրբեջանի քաղաքականության հիմնական նպատակն է ԼՂ տարածքն ազատել հայերից։ Այս հրեշավոր ծրագրի զարգացման սցենարներից մեկը հետևյալն է․ Ադրբեջանը պլանավորում է հումանիտար ճգնաժամի ամենասուր հատվածում միակողմանիորեն բացել Լաչինի միջանցքը, այսինքն՝ ԼՂ-ից թույլատրել մարդկանց ելքը և թույլ չտալ վեադարձը։ Ցեղասպանության և հայրենազրկման այս քաղաքականությունը տեղի է ունենում 21-րդ դարում՝ միջազգային հանրության աչքի առաջ։ Ստեղծված իրավիճակի ելքը տեսնում եմ միջազգային մռխանիզմի շրջանակում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա ընդգծել է, որ միջազգային մեխանիզմը տվյալ իրավիճակում կենսականորեն անրաժեշտ է, հակառակ դեպքում, ինչպես արեն համոզվել ենք, Բաքուն բոլոր հնարավոր միջոցներով վիժեցնում է երկխոսության հնարավորությունը։
Վարչապետը կրկնել է, որ ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրության կենտրոնացմանն ուղղված ջանքերը պետք է շարունակել։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, պատասխանելով հարցին, թե Արցախի իշխանություններին առաջարկելով Ադրբեջանի տարածքում հանդիպել ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ, ռուսական կողմն ինչ երաշխիքներ է տալիս, որ նրանց նույնպես չեն առևանգի ու ձերբակալի, ինչպես մի շարք հայերի, ասել է, որ որևէ երաշխիք չի կարող լինել, երբ ՀՀ-ն արմատապես փոխում է դիրքորոշումը կարևորագույն հարցի մասով։

Основная цель Азербайджана – освобождение территории Нагорного Карабаха от армян. Об этом заявил 31 августа на заседании правительства РА премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он напомнил, что 31 августа к 22 грузовикам с гуманитарным грузом, ожидающим возможности въезда в Нагорный Карабах, на Корнидзорском участке Сюникской области, недалеко от Лачинского коридора, добавились еще 10 грузовиков. Делегация, во главе с мэром Парижа, сопровождала гуманитарный кортеж, отправленный несколькими регионами Франции в Корнидзор.
«Тем не менее, ни этому, ни гуманитарному кортежу, стоявшему в том же районе с 26 июля, не была предоставлена возможность войти в Нагорный Карабах. Это означает, что Азербайджан в присутствии миротворческих войск Российской Федерации продолжает политику подвергания армян Нагорного Карабаха геноциду посредством голодания. Основная цель этой политики – освобождение территории Нагорного Карабаха от армян. Как я уже говорил, один из сценариев развития этой чудовищной программы таков: Азербайджан планирует в одностороннем порядке открыть Лачинский коридор в самый острый период гуманитарного кризиса, то есть разрешить выезд людей из Нагорного Карабаха и не допустить их возвращения. Эта политика геноцида и депортации происходит в 21 веке, на глазах международного сообщества», – подчеркнул Пашинян.
Выход из создавшейся ситуации премьер-министр видит в диалоге Баку-Степанакерт в рамках международного механизма.
«Считаю необходимым подчеркнуть, что международный механизм жизненно необходим в данной ситуации, иначе, как мы убедились, Баку всеми возможными способами обрывает возможность диалога», – заключил Пашинян.