ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, մեկնաբանելով ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը, նշել է՝ հերթական նույնաբովանդակ մեկնաբանությունն այն մասին, թե Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը հետևանք է 2022թ. հոկտեմբերին Պրահայում Ալմաթիի հռչակագրի վկայակոչմամբ Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս ճանաչելուն, որից հետո ռուսական խաղաղապահների խնդիրը դարձել է ղարաբաղյան հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցում հնարավոր ներգործությունը, տարակուսանք և հիասթափություն է առաջացնում։
«ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչին խորհուրդ ենք տալիս խաղաղապահների գործողությունների բացակայության պայմաններում զերծ մնալ հանգամանքների աճպարարությունից»,–ասվում է մեկնաբանության մեջ։
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ ստիպված են հրապարակավ հիշեցնել հետևյալ՝ արդեն իսկ հանրահայտ ժամանակագրությունը և էական հանգամանքները.
«ԼՂ հիմնախնդիրը երբևէ չի եղել տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև. այն իր էությամբ մշտապես եղել և շարունակում է լինել ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հիմնահարց:
2022թ. օգոստոսին հայկական կողմն իր հավանությունն է տվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ռուսական նախագծին, համաձայն որի ԼՂ կարգավիճակի քննարկումը պետք է հետաձգվեր անորոշ ժամանակով։ Ադրբեջանն այդ նախագիծը մերժել է՝ զուգահեռաբար հայտարարելով (ինչպես օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում), որ չի պատրաստվում ԼՂ հետ կապված ոչինչ քննարկել Հայաստանի հետ, և օրեր անց՝ սեպտեմբերի 13-ին, ռազմական ագրեսիայի է դիմել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Ռուսական կողմը ոչ միայն ադրբեջանական մերժումից հետո հետամուտ չի եղել իր առաջարկին, այլև բացարձակ անտարբերություն է դրսևորել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի կապակցությամբ՝ այդպես էլ անպատասխան թողնելով երկկողմ իրավապայմանագրային հիմքով ՀՀ-ին օժանդակություն ցուցաբերելու հայկական կողմի պաշտոնական նամակը։ Ավելին, Հայաստանի վրա հարձակման՝ իր կողմից արձանագրման բացակայությունը և դրանից բխող անգործությունը ՌԴ-ն պայմանավորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատված չլինելու կեղծ պատրվակով՝ դրանով իսկ կամա թե ակամա աջակցելով այն ակնհայտորեն կեղծ և խիստ վտանգավոր թեզին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման չկա, հետևաբար սահմանների վրա հարձակումը և Հայաստանի տարածք ներխուժումն էլ դժվար է հավաստել: Մոտավորապես նույն մտայնությամբ պատշաճ արձագանքի չի արժանացել Հայաստանի նույնանման դիմումը նաև ՀԱՊԿ շրջանակներում:
Այս պայմաններում 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը Ալմաթիի հռչակագրին, որը դեռևս 1991թ. ստորագրել են նախկին Խորհրդային հանրապետությունները, այդ թվում՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը՝ ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը խորհրդային պետությունների նախկին ադմինիստրատիվ սահմաններով: Այսպիսով՝ Պրահայում որևէ նոր բան չի որոշվել՝ 2022թ. հոկտեմբերի դրությամբ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ուժի մեջ է եղել շուրջ 31 տարի շարունակ: Պրահայի պայմանավորվածությունները ոչինչ չեն փոխել նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տեքստում: Միակ նորույթն այն էր, որ Պրահայի հանդիման արդյունքների հիման վրա ԵՄ-ն որոշում ընդունեց մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանի հայկական կողմում՝ նպաստելու սահմանի կայունությանը:
ՌԴ-ն բազմիցս, այդ թվում նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս, իսկ ամենաթարմը և թերևս ամենահատկանշականը՝ Ադրբեջանի հետ ռազմավարական հարաբերութունների հաստատման փաստաթղթով նշել է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը:
Լաչինի միջանցքն արգելափակվել է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության գոտում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված կեղծ բողոքի գործողությունների հետևանքով: Արդեն 2023թ. ապրիլին ադրբեջանական կողմը ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ ապօրինի անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում: Թեև այս գործողությունները եռակողմ հայտարարության ակնհայտ և կոպիտ խախտում էին, դրանց ՌԴ կողմից որևէ հակազդեցություն չի գրանցվել: Փոխարենը ռուս խաղաղապահները 2023թ. հունիսի 15-ին գործուն աջակցություն էին ցուցաբերում իրենց առաքելության շրջանակներից և պատասխանատվության աշխարհագրական գոտուց դուրս՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, Ադրբեջանի դրոշի տեղադրման փորձին, որին անմիջապես հետևել է Լաչինի միջանցքի ամբողջական արգելափակումը՝ ԼՂ-ում իրավիճակը մոտեցնելով իրական հումանիտար աղետի:
Նման ամենաթողության պայմաններում ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետում դիմում է այնպիսի քայլերի, ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների առևանգումը՝ հուլիսի 29-ին Վագիֆ Խաչատրյանի, իսկ օգոստոսի 28-ին՝ երեք ուսանողների օրինակով:
Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի նմանօրինակ գործելակերպը, ցավոք, նորություն չէ. 2020թ. դեկտեմբերի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտումը, Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ապօրինի գրավումը, 60 հայ զինծառայողների գերեվարումը և տեղափոխումը Բաքու, տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների ներկայությամբ և թողտվությամբ: Այն ժամանակ 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի պայմանավորվածությունները ձեռքբերված չէին: Նույնը վերաբերվում է 2022թ. մարտի 24-ի Փառուխի և 2022թ. օգոստոսի 1-ի Սարիբաբի դեպքերին, երբ Ադրբեջանը կրկին խախտեց շփման գիծը Լեռնային Ղարաբաղում: Ադրբեջանական զինուժի կողմից գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող անձանց վրա կրակահերթերի արձակումը ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, ինչպիսի դեպքերից մեկը ավարտվել է մարտակերտցի տրակտորիստի սպանությամբ, գիշերային լուսարձակներով ու բարձրախոսներով ԼՂ բնակչության ահաբեկումը կրկին ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրադարարի ռեժիմի հազարավոր խախտումները կրկին ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ, այս տրամաբանության շարունակությունն են:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչին խորհուրդ ենք տալիս Լաչինի միջանցքի արգելափակման կանխման կամ արգելափակումից հետո դրա բացման ուղղությամբ ռուսական խաղաղապահների գործողությունների բացակայության պայմաններում զերծ մնալ իրավիճակի հանգամանքների աճպարարությունից և դրանով իսկ իրավիճակի էլ ավելի բարդացումից:
Նաև կրկին հարկ ենք համարում հավաստել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է տարածքային ամբողջականության և սահմանների փոխադարձ ճանաչման հիման վրա տարածաշրջանում կայունության հաստատման իր հանձնառությանը: Միևնույն ժամանակ երկարատև խաղաղության համար բացարձակապես անհրաժեշտ ենք համարում Լաչինի միջանցքի վերագործարկումը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի կանխումը և միջազգային հովանու ներքո Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությամբ բոլոր առկա խնդիրների հասցեագրումը»,–ասվում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի հայտարարության մեջ։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, պատասխանելով հարցին, թե Արցախի իշխանություններին առաջարկելով Ադրբեջանի տարածքում հանդիպել ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ, ռուսական կողմն ինչ երաշխիքներ է տալիս, որ նրանց նույնպես չեն առևանգի ու ձերբակալի, ինչպես մի շարք հայերի, ասել է, որ որևէ երաշխիք չի կարող լինել, երբ ՀՀ-ն արմատապես փոխում է դիրքորոշումը կարևորագույն հարցի մասով։
«Հայաստանի դիրքորոշումը արմատական՝ 180 աստիճան փոփոխության է ենթարկվել կարևորագույն հարցում։ Ընդ որում, այդ հարցը կարևորագույն նշանակություն ուներ հենց Երևանի համար։ Երաշխիքներ լինել չեն կարող, երբ այդ պայմանավորվածությունները թափանցիկ ձևով չեն իրականացվում»,- ասել է Զախարովան։

31 Август 2023 - 13:13 AMT
МИД Армении: Очередной комментарий Захаровой аналогичного содержания вызывает недоумение и разочарование
В МИД Армении отреагировали на заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой о том, что ситуация, создавшаяся в Лачинском коридоре, является следствием признания Арменией Нагорного Карабаха частью Азербайджана.
Пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян назвала заявление официального представителя МИД России вызывающим недоумение и разочаровывающим и представила существенные обстоятельства по этому поводу.
«Очередной комментарий официального представителя МИД РФ аналогичного содержания о том, что сложившаяся в Лачинском коридоре ситуация является следствием признания Арменией Нагорного Карабаха частью Азербайджана со ссылкой на Алма-Атинскую декларацию в Праге в октябре 2022 года, после чего задачей российских миротворцев стало возможное влияние в вопросе прав и безопасности карабахских армян, вызывает недоумение и разочарование. Мы вынуждены публично напомнить следующую, уже известную хронологию и существенные обстоятельства.
Вопрос Нагорного Карабаха никогда не был территориальным спором между Арменией и Азербайджаном – это всегда было и остается вопросом прав и безопасности народа Нагорного Карабаха», – сказала представитель МИД.
Она напомнила, что в августе 2022 года армянская сторона дала согласие на российский проект регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, согласно которому обсуждение статуса Нагорного Карабаха должно было быть отложено на неопределенный срок. Азербайджан отверг этот проект, одновременно заявив (как 31 августа в Брюсселе), что не собирается обсуждать с Арменией ничего, связанного с Нагорным Карабахом, а через несколько дней, 13 сентября, прибег к военной агрессии против суверенной территории Армении.
«Российская сторона не только не выполнила свое предложение после отказа Азербайджана, но и проявила абсолютное безразличие к агрессии против суверенной территории Республики Армения, оставив без ответа официальное письмо армянской стороны об оказании помощи Республике Армения на основе двусторонних юридических соглашений. Более того, отсутствие фиксации нападения на Армению и последующее бездействие было обусловлено Российской Федерацией под ложным предлогом, что межгосударственная граница между Арменией и Азербайджаном не была демаркирована, тем самым вольно или невольно поддерживая заведомо ложный и крайне опасный тезис о том, что границы между Арменией и Азербайджаном нет, поэтому нападение на границы и вторжение на территорию Армении также сложно проверить. Примерно с таким же настроем аналогичное заявление Армении не получило должного ответа и в рамках ОДКБ.
В этих условиях 6 октября 2022 г. в Праге Армения и Азербайджан подтвердили свою верность Алма-Атинской декларации, подписанной еще в 1991 году, подписанное бывшими советскими республиками, включая Армению, Азербайджан и Россию, признающее территориальную целостность друг друга вдоль бывших административных границ советских государств. Итак, в Праге не решили ничего нового: по состоянию на октябрь 2022 года Алма-Атинская декларация действует уже около 31 года. Пражские соглашения и от 9 ноября 2020 года ничего не изменили в тексте трехстороннего заявления. Единственной новинкой стало то, что по итогам пражского выговора ЕС решил разместить наблюдательную миссию на армянской стороне межгосударственной границы между Арменией и Азербайджаном, чтобы способствовать стабильности границы.
РФ неоднократно, в том числе после подписания 9 ноября 2020 года трехсторонней декларации признала Нагорный Карабах частью Азербайджана, а в самом последнем и, пожалуй, самом значимом документе, устанавливающем стратегические отношения с Азербайджаном, было указано, что она признает территориальную целостность Азербайджана», – отметила представитель МИД РА.
Она напомнила также, что Лачинский коридор был перекрыт 12 декабря 2022 годав результате ложных акций протеста, организованных властями Азербайджана в зоне контроля российских миротворческих войск. Уже в апреле 2023 года азербайджанская сторона в присутствии российских миротворцев установила незаконный блокпост в Лачинском коридоре. Хотя эти действия были явным и грубым нарушением трехсторонней декларации, они не встретили ответных мер со стороны Российской Федерации. Вместо этого российские миротворцы 15 июня 2023 года оказали активную поддержку попытке водрузить флаг Азербайджана вне пределов своей миссии и географической зоны ответственности, на суверенной территории РА, за чем немедленно последовала полная блокировка Лачинского коридора, доведя ситуацию в Нагорном Карабахе до настоящей гуманитарной катастрофы.
В условиях такой вседозволенности, в присутствии российских миротворцев, азербайджанская сторона на незаконном блокпосте, расположенном в Лачинском коридоре, предпринимает такие шаги, как похищение жителей Нагорного Карабаха, – 29 июля Вагифа Хачатряна, а 28 августа – троих студентов.
«К сожалению, подобная практика российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе не нова. 11 декабря 2020 года в Нагорном Карабахе в присутствии и разрешении представителей российских миротворческих сил произошло нарушение линии соприкосновения в Нагорном Карабахе, незаконная оккупация сел Хцаберд и Хин Тагер, захват и переброска в Баку 60 армянских военнослужащих. Затем 6 октября 2022 года договоренности достигнуты не были. То же самое касается и событий 24 марта 2022 года Парух и 1 августа 2022 года в Сарибабе, когда Азербайджан вновь нарушил линию соприкосновения в Нагорном Карабахе. Обстрел азербайджанскими вооруженными силами сельхозработников в присутствии российских миротворцев, один из которых закончился убийством тракториста из Маркерта, запугивание населения Нагорного Карабаха ночниками и громкоговорителями вновь в присутствии российских миротворцев, тысячи нарушений режима прекращения огня азербайджанскими вооруженными силами вновь в присутствии российских миротворцев, эта логика является продолжением.
Советуем представителю МИД РФ в отсутствие действий российских миротворцев по предотвращению блокировки Лачинского коридора или его открытию после блокировки воздерживаться от махинаций обстоятельствами ситуации и тем самым не более усложнять еще больше ситуацию.
Мы также считаем необходимым подтвердить, что Республика Армения привержена установлению стабильности в регионе на основе территориальной целостности и взаимного признания границ. В то же время мы считаем открытие Лачинского коридора абсолютно необходимым для долгосрочного мира, согласно трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года и решения Международного суда, предотвращение гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе и решение всех существующих проблем диалогом Баку-Степанакерт под международной эгидой», – сказала представитель МИД Армении.