5 Սեպտեմբեր 2023 - 07:33 AMT
Հայ-թուրքական ապրանքաշրջանառության մասնաբաժինը Հայաստանի արտաքին առևտրում կազմում է 1%: Երևանի և Անկարայի միջև ուղիղ առևտուր սկսելու դեպքում այդ ցուցանիշը կարող է հասնել մինչև 10 տոկոսի և ավելի։ Այդ մասին ի պատասխան գրավոր հարցման Sputnik Արմենիային հայտնել են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Գերատեսչությունում հստակեցրել են, որ այդ կապակցությամբ սեփական վերլուծություն չունեն, իսկ տվյալները միջինացված են և տրամադրվել են մի շարք միջազգային կառույցների կողմից։
Համաշխարհային բանկի գնահատմամբ՝ Հայաստանից Թուրքիա արտահանման ներուժը կազմում է ՀՀ ՀՆԱ-ի 15-19%-ը։ Գերմանական German Economic Team խորհրդատվական ընկերության տվյալներով՝ Երևանի և Անկարայի միջև ուղիղ առևտրի հաստատումը կհանգեցնի Հայաստանից Թուրքիա արտահանման մասնաբաժնի աճին՝ մինչև ՀՀ արտահանման ընդհանուր ծավալի 6․7%-ը, իսկ Թուրքիայից ներմուծումը կարող է հասնել Հայաստան ներմուծման ընդհանուր ծավալի 12․8%-ին։
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ սահմանի բացման դեպքում կանխատեսում է Հայաստանի արտաքին առևտրի դեֆիցիտի կրճատում 30-50%-ով:
Գերատեսչությունում ընդգծել են, որ երկու հարևան երկրների (Ադրբեջանի և Թուրքիայի) հետ սահմանի փակ լինելը նվազեցնում է Հայաստանի արտաքին առևտրի հնարավորությունները, սահմանափակում է բեռնափոխադրումների այլընտրանքային ուղիները: Սա բացասաբար է անդրադառնում նաև բեռնափոխադրումների շուկայում մեր երկրի մրցունակության վրա և հանգեցնում է դրանց բարձր արժեքին։
Ներկայումս «Լոգիստիկայի արդյունավետության ինդեքսի» համաձայն՝ Հայաստանն աշխարհի 186 երկրների շարքում 96-րդ տեղն է զբաղեցնում:
Ներկայումս Թուրքիայից Հայաստան արտահանման ծավալի առյուծի բաժինը՝ 99,9 տոկոսը, բաժին է ընկնում ցամաքային երթուղուն (Վրաստանի տարածքով), և միայն 0.01 տոկոսն է առաքվում օդով։ 2022 թվականի արդյունքներով՝ Թուրքիան օդային ճանապարհով Հայաստան է ներմուծել 3.1 տոննա բեռ, իսկ բեռնատարներով, Վրաստանի տարածքով՝ 24903,8 տոննա։

Доля армяно-турецкого товарооборота во внешней торговле Армении составляет 1%. В случае запуска прямой торговли между Ереваном и Анкарой этот показатель может увеличиться до 10% и более. Об этом заявили в Министерстве экономики Армении, пишет Sputnik Армения.
В ведомстве уточнили, что собственного анализа на этот счет у них нет, а данные усредненные и взяты у ряда международных структур.
Так, по оценке Всемирного банка, экспортный потенциал из Армении в Турцию составляет от 15 до 19% от ВВП нашей страны. По данным немецкой консультативной компании German Economic Team, открытие прямой торговли между Ереваном и Анкарой приведет к росту доли экспорта из Армении в Турцию до 6,7% от общего объема экспорта РА, а импорт из Турции может достичь 12,8% (от общего объема импорта в Армению).
При этом Азиатский банк развития (АБР) и вовсе прогнозирует сокращение внешнеторгового дефицита Армении на 30-50% в случае открытия границы с Азербайджаном и Турцией.
В ведомстве подчеркнули, что закрытие границы с двумя соседними странами (Азербайджаном и Турцией) снижают возможности внешней торговли Армении, ограничивают альтернативные пути для грузоперевозок. Это также негативно влияет на конкурентоспособность нашей страны на рынке грузоперевозок и приводит к их высокой стоимости.
По данным Всемирного банка развития, задействование дороги между Арменией и Турцией, кроме финансовой выгоды, приведет к повышению доступности грузоперевозок, услуг. Отмечается, что это также будет выгодно не только Армении, но и странам региона.
В Минэконимики не исключают, что сухопутный маршрут через Турцию может привести к снижению объемов грузоперевозок Армении через Грузию.
«Это может быть в случае, если новый путь будет менее затратным и наиболее выгодным для перевозчиков, и в особенности для торговли с третьими странами», – отметили в ведомстве.
В настоящее время львиная доля объема экспорта из Турции в Армению – а именно 99,9%, приходится на сухопутный маршрут (по территории Грузии), и только 0,01% – доставляется по воздуху. По итогам 2022 года, Турция импортировала в Армению 3,1 тонны груза воздушным путем, а фурами через Грузию – 24903,8 тонны.