ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» (ՈԴՀՌ) բարեգործական կազմակերպությունը «Ցողունային բջջիների հավաքագրման կենտրոն» են բացել Հայաստանում: «Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոնն» իր գործունեությամբ կնպաստի արյան մահացու հիվանդություններով տառապող մարդկանց արդյունավետ բուժմանը, հայ եւ այլազգի հիվանդների կյանքի փրկությանը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ներդրումը առողջապահության ոլորտում կազմել է 106 մլն դոլար: Այդ մասին հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր»-ը շահույթ չհետապնդող, բարեգործական կազմակերպություն է եւ շուրջ 10 տարի շարունակ իր գործունեությունն է ծավալում ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս: ՈԴՀՌ-ի առաքելությունն է օգնել աշխարհասփյուռ հայորդիներին հաղթահարել արյան մի շարք մահացու հիվանդությունները, որոնք հաճախ բուժվում են ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների փոխպատվաստմամբ: Կազմակերպության նպատակն է հիվանդի համար գտնել ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների համապատասխան դոնոր, ապահովել փոխպատվաստման առավելագույն արդյունավետություն լեյկեմիայով հիվանդների համար, կազմակերպել դոնորների հավաքագրում համայն հայության շրջանում եւ ստեղծել ռեեստրի համահայկական ցանց:
Մինչ օրս ռեեստրում կամավորագրվել է 14.000 դոնոր, ռեեստր դիմած 1276 հիվանդից պոտենցիալ համընկում եղել է 821-ի մոտ եւ իրականացվել է ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների 9 փոխպատվաստում: «Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոն»-ի ստեղծումը եւ այն գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցնելը ՈԴՀՌ-ի կարեւորագույն եւ առաջնային նպատակներից էր:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, որպես ՈԴՀՌ հիմնադրամի երկարամյա կորպորատիվ գործընկերն ու աջակիցը, այս անգամ եւս խոշոր սոցիալական ներդրում իրականացրեց, որն ամբողջությամբ ուղղվեց վտանգված կյանքերի փրկության վեհ առաքելության իրականացմանը», – ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ցողունային բջջիների հավաքագրման կենտրոն»-ի բացումն անկասկած նշանակալից իրադարձություն է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության ոլորտում, ինչը հնարավոր դարձավ Հայաստանում բջջային կապի առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության զգալի նյութական աջակցության շնորհիվ, առանց որի անհնարին կլիներ արյան չարորակ հիվանդություններով տառապող հայորդիների ու այլազգիների կյանքի փրկության համար այնքան անհրաժեշտ կենտրոնի ստեղծումը, կայացումը, արդիական տեխնոլոգիաներով հագեցումը», – ասաց ՈԴՀՌ-ի գործադիր տնօրեն Սեւակ Ավագյանը:

ВиваСелл-МТС совместно с благотворительной организацией “Армянский реестр костного мозга” (АРКМ) открыли центр забора стволовых клеток. Инвестиции ВиваСелл-МТС в сферу здравоохранения составили 106 млн. долларов. Об этом сообщает пресс-служба компании.
Согласно сообщению, центр будет способствовать эффективному лечению пациентов, страдающих от смертельных болезней, что позволит спасти жизнь армян по национальности, а также жизнь многих представителей других национальностей.
Армянский реестр костного мозга – некоммерческая, благотворительная организация и уже 10 лет как действует в Армении, а также проводит активную работу за пределами страны. Задача АРКМ – помочь армянам, разбросанным по всему свету, преодолеть ряд смертельных болезней крови, которые часто удается лечить путем трансплантации стволовых клеток/клеток костного мозга. Цель организации заключается в том, чтобы найти для пациента подходящего донора для костного мозга, обеспечить максимальную эффективность трансплантации для пациентов, страдающих лейкемией, организовать набор доноров среди всех армян и создать сеть общеармянского реестра.
До сегодняшнего дня в реестре зарегистрировано 14.000 доноров-добровольцев. Из 1276 пациентов, уже обратившихся в реестр, было зарегистрировано 821 потенциальных совпадений и проведено 9 операций по трансплантации стволовых клеток/клеток костного мозга. Создание центра забора стволовых клеток, оснащенного передовыми технологиями, являлось важнейшей и приоритетной задачей АРКМ.
“Очередная социальная инвестиция компании ВиваСелл-МТС в качестве корпоративного партнера организации «Армянский реестр костного мозга» полностью направлена на спасение жизни людей, на облегчение их страданий”, – сказал генеральный директор компании Ральф Йирикян.
“Открытие центра забора стволовых клеток несомненно является выдающимся событием в сфере здравоохранения Армении, без которого было бы невозможно создание и оборудование центра по спасению как наших соотечественников, так и представителей других национальностей страдающих злокачественными болезнями крови”, – сказал исполнительный директор АРКМ Севак Авакян.