ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Աբդոլլահիանի հետ հեռախոսազրույցում նշել է Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու կարևորությունը։
Ի շարունակություն ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի միջև օրեր առաջ կայացած հեռախոսազրույցի՝ երկու երկրի ԱԳ նախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում վերջին զարգացումներին՝ Միրզոյանը նշել է գործընկերների՝ Հայաստանի հետ սահմանին իրավիճակի սրումը զսպելուն ուղղված ջանքերի և ուղերձների կարևորությունը: Տարածաշրջանում երկարատև կայունության հասնելու համատեքստում ընդգծվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր:
Երկուստեք վերահաստատվել է երկխոսությունը տարբեր հարթակներում և ձևաչափերով շարունակելու պատրաստակամությունը:

14 Сентябрь 2023 - 11:18 AMT
13 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амиром Абдоллахияном. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В продолжение состоявшегося несколько дней назад телефонного разговора премьер-министра РА и президента Иранской Республики министры иностранных дел двух стран обсудили вопросы стабильности и безопасности на Южном Кавказе.
Касаясь последних событий в регионе, Арарат Мирзоян отметил важность усилий и посланий партнёров, направленных на сдерживание эскалации ситуации на границе с Арменией и на возвращение Азербайджана в конструктивное поле. В контексте достижения долгосрочной стабильности в регионе также была подчеркнута необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.