29 Ապրիլ 2009 - 16:46 AMT
«Ողջ համաշխարհային հոգեւոր երաժշտությունը հիմնված է հայկական հոգեւոր երաժշտության վրա: Քանի որ մենք բազմիցս կատարել ենք հայկական հոգեւոր երաժշտություն, ապա «Ազգային պատկերասրահ» 5-րդ փառատոնին մենք որոշեցինք ներկայացնել քիչ հայտնի ռուսական ուղղափառ հոգեւոր երաժշտությունը»,- այդ մասին Պետական կամերային երգչախմբի ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյանը հայտնել է տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ, որը նվիրված էր «Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի շրջանակներում երկրորդ համերգին:
Ուղղափառ հոգեւոր երաժշտության երեկոյի ժամանակ, որը տեղի կունենա ապրիլի 30-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի որմնանկարների սրահում, կկատարվեն Իգոր Ստրավինսկու, Ալֆրեդ Շնիտկեի, Գեորգի Սվիրիդովի եւ Արվո Պյարտի ստեղծագործությունները:
«Փառատոնին մասնակցելու համար այս տարի մեր ընտրությունը կանգ է առել ռուսական ուղղափառ հոգեւոր երաժշտության կատարման վրա, եւ մենք երկու պրեմիերա կներկայացնենք հայ լսարանին: Դրանք են էստոնացի կոմպոզիտորի «Ապաշխարության աղոթքը», որը հոգեւոր ստեղծագործություն է գրել ռուսաց լեզվով, եւ Սվիրիդովի «Անճառելի հրաշք» ստեղծագործության օրիգինալ տարբերակը, որը շատ երկրներում կատարվում է փոփոխված տարբերակներով»,- ասել է Ռոբերտ Մլքեյանը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Որմնանկարների սրահի ոչ մեծ չափսերի պատճառով, որտեղ դժվար կլիներ տեղավորել համերգին ներկա գտնվելու բոլոր ցանկացողներին, «Ուղղափառ հոգեւոր երաժշտության երեկոն» Պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ հեռարձակվելու է «Արարատ» մշակութային հեռուստաալիքի ուղիղ եթերով:

29 Апрель 2009 - 16:46 AMT
“Вся мировая духовная музыка основана на армянской духовной музыке. Так как мы не раз исполняли армянскую духовную музыку, то на пятом фестивале «Национальная галерея» мы решили представить малознакомую русскую православную духовную музыку”, – об этом художественный руководитель и главный дирижер Государственного камерного хора Роберт Млкеян заявил на прошедшей пресс-конференции, посвященной второму концерту в рамках фестиваля «Национальная галерея».
На вечере православной духовной музыки, который пройдет 30 апреля в зале фресок Национальной картинной галереи Армении, будет исполнены произведения Игоря Стравинского, Альфреда Шнитке, Георгия Свиридова и Арво Пайта.
«Для участия на фестивале в нынешнем году наш выбор остановился на исполнении русской православной духовной музыки, и мы представим две премьеры для армянской аудитории. Ими являются «Канон покаяния» эстонского композитора, создавшего духовное произведение на русском языке, и оригинальная версия «Неизречимого чуда» Свиридова, который во многих странах исполняется в замененных вариациях», – сказал Роберт Млкеян на прошедшей пресс-конференции.
По причине небольших размеров зала фресок, где трудно будет уместить всех желающих присутствовать на концерте, “Вечер православной духовной музыки” в исполнении Государственного камерного хора будет транслироваться в прямом эфире по культурному телеканалу «Арарат».