29 Ապրիլ 2009 - 17:06 AMT
«Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիր» հասարակական-մշակութային կազմակերպությունը նախաձեռնել եւ իրականացնում է «Ճանաչենք հայկական հուշարձանները» նախագիծը, որի շրջանակներում Հայաստանի մշակութապատմական վայրերում կտեղադրվեն 5 լեզվով տեղեկատվական վահանակներ, ինչպես նաեւ ճանապարհային ուղեցույց-ցուցանակներ: Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ մշակույթի եւ Հայաստանի թռչունների պահպանման միության աջակցությամբ:
Այս նախագծի շրջանակներում այսօր տեղի է ունեցել «Հայաստանի թռչունների արահետ» 3-րդ ծրագրի շնորհանդեսը, որով նախատեսվում է տեղեկատվական վահանակներ տեղադրել Արմաշ, Ուրանոց, Լիճք, Նորաշեն գյուղերի եւ Նորավանքի կիրճի տարածքում այնտեղ բնակվող թռչունների տարբեր տեսակների մասին տեղեկատվությամբ:
Թռչունների ամենամեծ բազմազանությունը` շուրջ 200 տեսակ բնակվում է Արմաշ գյուղում, որը համարվում է թռչունների տարածման ամենախոշոր վայրը Հայաստանում եւ Ասիայում:
Նորավանքի կիրճը կարեւորագույն թռչնաբանական տարածք է համարվում, որտեղ գրանցված է թռչունների շուրջ 190 տեսակ:
Ծրագրի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ Սուրենավան գյուղում: Շնորհանդեսին ներկա էին ՀՀՃԾ հասարակական կազմակերպության նախագահ Ռիկ Նայը, Հայաստանի թռչունների պահպանման միության նախագահ Նիկոլայ Գերասիմենկոն, մշակույթի նախարարի տեղակալ Գագիկ Գյուրջյանը, Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Մարի Յովանովիչը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Գյումրիում Իտալիայի հյուպատոս Անոտնիո Մոնտալտոն:
Նախագծի նպատակն է հանրության իրազեկության բարձրացումը Հայաստանի մշակութային, պատմական եւ բնական հուշարձանների մասին: Նախագիծը միտված է նպաստելու Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացմանը:
«Մշակութային ժառանգությունն այն է, ինչ մենք կարողացել ենք ստանալ մեր նախնիներից եւ պետք է փոխանցենք մեր սերունդներին: Բնությունը եւս ժառանգաբար է փոխանցվում: Այս նախագծի օգնությամբ մենք կպաշտպանենք բնությունը, որը մեր մշակությաին ժառանգության կարեւորագույն մասն է»,-ասել է ՀՀՃԾ-ի նախագահ Ռիկ Նայը:

Общественно-культурная организация AMAP иницировала и осуществляет проект “Ознакомимся с армянскими памятниками”, в рамках которого в культурно-исторических местах Армении будут установлены информационные щиты не 5 языках, а также дорожные путеводители- вывески. Проект осуществляется при содействии Министерства культуры РА и Союза по сохранению птиц Армении.
В рамках этого проекта сегодня состоялась презентация 3-ей программы “Тропинка птиц Армении”, предусматривающей установку информационных щитов с информацией о различных разновидностях птиц, обитающих на территории сел Армаш, Ураноц, Личк, Норашен и в ущеле Нораванка.
Самoe большoe разнообразие птиц – 200 разновидностей в селе Армаш, которое является самым крупным местом обитания птиц в Армении и в Азии.
Ущелье Нораванка считается важнейшей орнитологической территорией, где зарегистрировано более 190 разновидностей птиц.
Презентация программы состоялась в селе Суренаван. На презентации присутствовали председатель общественной организации AMAP Рик Най, председатель Союза по сохранению птиц Армении Николай Герасименко, заместитель министра культуры Гагик Гюрджян, посол США в Армении Мари Йованович, главный директор компании VIVACell-MTS Ралф Йирикян, консул Италии в Гюмри Антонио Монтальто.
Главным спонсором проекта является компания VIVACell-MTS, проект также финансируют USAID/CAPS и консул Италии в Гюмри Антонио Монтальто.
Целью проекта является повышение информированности общества о культурных, исторических и природных памятниках. Проект призван помочь Армении стать известным туристическим центром.
“Культурное наследие – это то, что мы сумели получить от предков и передать нашим потомкам. Природа также передается по наследству. При помощи этого проекта мы защитим природу, как важнейшую часть нашего культурного наследия”, – сказал председатель общественной организации AMAP Рик Най.