Հայաստանի մշակույթի եւ կրթության ու գիտության նախարարությունները դպրոցական տետրերի ձեւաչափի մշակման մրցույթ են հայտարարել: Հետեւյալ չափանիշները պարտադիր են` առաջին էջերում պետք է լինեն հայ մշակույթն ու պատմությունը խորհրդանշող պատկերներ` սեղմ բովանդակային տեքստով, երկրորդ էջում պետք է զետեղվի օրհներգի տեքստը: Կազմի վրա արված նշումները պետք է լինեն հայերեն:
«Անկախությունից ի վեր հայ դպրոցականներն ու ուսանողները հաճախ օգտագործում են տետրեր, որոնց կազմերը «զարդարված են» օտարատառ գրառումներով զուգորդված անբովանդակալից պատկերներով: Սա լուրջ բացթողում է, քանի որ ուսման ընթացքում հայ երեխան, անկախ իր կամիքց, առնվազն 10-15 տարի հանդիսանում է այդ տետրերի սպառողը»,-ասվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Մրցույթին մասնակցելու հայտերն ընդունվում են մինչեւ 2009 թվականի հունիսի 15-ը: Մրցույթին կարող են մասնակցել տպարաններ եւ անհատ անձիք` համապատասխան բովանդակությամբ պատկերների հավաքածուն ներկայացնելով էլեկտրոնային տարբերակով:

Министерство культуры и Министерство образования и науки Армении объявили конкурс на разработку формата школьных тетрадей. Следующие критерии обязательны: на первых страницах должны быть изображения, символизирующие армянскую культуру и науку с кратким текстовым содержанием, а на второй странице – текст гимна, тексты на обложках тетрадей должны быть на армянском языке.
“После обретения независимости армянские школьники и студенты часто используют тетради, на обложках которых изображены несодержательные картинки с иностранными надписями. Это серьезное упущение, поскольку во время обучения каждый армянский ребенок, независимо от своей воли, как минимум на 10-15 лет становится потребителем этих тетрадей”, – говорится в сообщении Министерства культуры Армении.
Заявки на участие в конкурсе принимаются до 15 июня 2009 года. В конкурсе могут принять участие типографии и отдельные лица, представив коллекцию картин с соответствующим содержанием в электронном виде.