11 Հոկտեմբեր 2023 - 07:18 AMT
Վարչապետ․ Որևէ մեկին որևէ խոստում չենք տվել այն տերմինաբանության շրջանակում, որն օգտագործում են Թուրքիան և Ադրբեջանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում, անդրադառնալով Թուրքիայի այն պնդումներին, թե Հայաստանը «Զանգեզուրի միջանցք» է խոստացել, ասել է, որ ՀՀ–ն որևէ մեկին որևէ խոստում չի տվել այն տերմինաբանության շրջանակում, որն օգտագործվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից։
«Մենք նման տերմինաբանությամբ, նման եզրաբանությամբ որևէ խոստում որևէ մեկին չենք տվել: Ես գիտեմ, որ երբեմն, երբ Հայաստանի և օրինակ, Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև խոսակցություն է գնում ամենատարբեր մակարդակում, ասվում է, որ միջանցքային այդ տերմինաբանությունը, որն օգտագործում են՝ դա մեզ համար ընդունելի չէ: Եվ նրանք ասում են՝ ո՞նց ընդունելի չէ, դուք եք ընդունել եռակողմ հայտարարությունը: Մենք ասում ենք՝ եռակողմ հայտարարության մեջ նման տերմինաբանություն, ես չեմ ուզում ուղղակի կրկնել և բոլորիս եմ խորհուրդ տալիս, որ չկրկնենք, մենք ասում ենք՝ այդպիսի բան եռակողմ հայտարարության մեջ գրված չէ: Նրանք ասում են՝ ո՞նց գրված չէ, ասում ենք՝ դա հրապարակային փաստաթուղթ է, խնդրեմ, նայեք, երբ գրված կլինի՝ խնդրում ենք մեզ ցույց տվեք:
Այստեղ նաև շատ կարևոր նրբություն կա, որ մենք այդ նրբությունը հասկանանք: Միջանցք բառն ընդհանրապես գլոբալ աշխարհում օգտագործվում է որպես հաղորդակցության ուղիների սովորական տերմին: Օրինակ, ես Ազգային ժողովում էլ վերջերս ասացի, հյուսիս-հարավի նախագծի անունն էլ պաշտոնապես հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք է: Եռակողմ հայտարարության մեջ դա մի փոքր այլ տրամաբանություն ունի, որովհետև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ կա Լաչինի միջանցքը, որը հայտարարության տրամաբանությամբ արտատարածքայինության, կամ երրորդ ուժի կողմից վերահսկողության որոշակի բովանդակություն է պարունակում: Եվ բացի այդ, Լաչինի միջանցքն ուղղակի ճանապարհ չէ, Լաչինի միջանցքը 5 կիլոմետր լայնությամբ տարածքի շերտ է, որը գտնվում է երրորդ կողմի վերահսկողության ներքո»,–ասել է Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ, նա հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է բացել ճանապարհներն Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար Հայաստանի ինքնիշխանության, իրավազորության հիման վրա։
«Այսինքն՝ այս թեմայի հետ կապված նյարդը նաև սրա հետ է կապված: Մենք ի՞նչ ենք ասում. ասում ենք, որ ՀՀ–ն պատրաստ է և շահագրգռված, իմիջիայլոց, սա էլ է շատ կարևոր, բացել տարածաշրջանային կոմունիկացիաները: Այսինքն՝ մենք պատրա՞ստ ենք արդյոք բացել մեր ճանապարհներն Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար, այո, պատրաստ ենք, և ինչպես արձանագրվել է՝ դա պետք է տեղի ունենա Հայաստանի ինքնիշխանության, իրավազորության հիման վրա, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա: Ի՞նչ է սա նշանակում, սա նշանակում է, որ օրինակ, ոչ մի երրորդ ուժ Հայաստանի որևէ տարածքի նկատմամբ վերահսկողություն պետք է չունենա: ՀՀ սահմանները հատելու ժամանակ պետք է գործեն Հայաստանի սահմանապահ ծառայությունները, մաքսային ծառայությունները Հայաստանի իրավազորության և հայտնի սկզբունքների հիման վրա: Օրինակ, մեզ ասում են, որ եռակողմ հայտարարության մեջ գրված է, թե անվտանգությունը պետք է ապահովի Ռուսաստանի Դաշնությունը, ես ասում եմ՝ եռակողմ հայտարարության մեջ այդպիսի բան գրված չէ: Դա հրապարակային փաստաթուղթ է, եկեք կարդանք, ընդհակառակը, նշված է, որ անվտանգությունը երաշխավորվում է Հայաստանի կողմից»,–ասել է վարչապետը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կրկին խոսել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։ «Եթե Հայաստանը կատարի իր խոստումները, մասնավորապես՝ Զանգեզուրի միջանցքի բացումը, Թուրքիան պատրաստ է քայլ առ քայլ զարգացնել հարաբերությունները»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ «Զանգեզուրի միջանցքի ադրբեջանական հատվածի շինարարական աշխատանքների մոտ 70 տոկոսն ավարտվել է»։

11 Октябрь 2023 - 12:08 AMT
Пашинян: Мы не давали никому никаких обещаний в рамках терминологии, используемой Турцией и Азербайджаном
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя утверждения Турции о том, что Армения обещала «Зангезурский коридор», заявил, что Армения не давала никому никаких обещаний в рамках терминологии, используемой Турцией и Азербайджаном. Такое заявления Пашинян сделал в интервью Общественному телеканалу РА.
«Мы никому не давали никаких обещаний, используя такую ​​терминологию. Я знаю, что иногда, когда происходит разговор между представителями Армении и, например, Турции, на разных уровнях, говорится, что терминология коридора, которую они используют, для нас неприемлема. А они говорят, как это, вы же приняли трехстороннее заявление (между Арменией, РФ и Азербайджаном от 9 ноября 2020 года)? Мы говорим, что в трехстороннем заявлении такого не написано. Нам, например, говорят, что в трехстороннем заявлении написано, что безопасность должна обеспечивать Российская Федерация, я говорю, что в трехстороннем заявлении этого нет. Это публичный документ, давайте прочтем его, наоборот, там указано, что безопасность гарантируется Арменией», – отметил Пашинян.
«Однако есть очень важный нюанс. Слово «коридор» обычно используется в глобальном мире как общий термин для обозначения каналов связи. Например, недавно в Национальном собрании я сказал, что проект Север-Юг официально является дорожным коридором Север-Юг», – отметил Пашинян, уточнив, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года это имеет несколько иную логику. Потому что в этом заявлении есть Лачинский коридор, который по логике заявления содержит определенное содержание экстерриториальности или контроля со стороны третьей силы. Лачинский коридор – это не просто дорога, а полоса территории шириной в 5 километров, находящаяся под контролем третьей стороны.
Пашинян подчеркнул, что Армения готова открыть дороги Азербайджану и Турции на основе принципа своего суверенитета, юрисдикции и взаимности, а это означает, что никакая третья сила не должна иметь контроль над какой-либо территорией Республики Армения.
«Мы говорим, что Республика Армения готова и заинтересована, кстати, это тоже очень важно, открыть региональные коммуникации. Армения готова открыть дороги Азербайджану и Турции на основе принципа своего суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности, а это означает, что никакая третья сторона не должна иметь контроля над какой-либо территорией Республики Армения. Пограничные и таможенные службы Республики Армения при пересечении границ Республики Армения должны действовать исходя из юрисдикции Республики Армения», – добавил Пашинян.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вновь высказался о так называемом «Зангезурском коридоре». «Если Армения выполнит свои обещания, в частности открытие Зангезурского коридора, Турция готова шаг за шагом развивать отношения», – сказал он.
26 сентября, возвращаясь из Нахиджевана, Эрдоган заявил, что если Армения воспротивится открытию «Зангезурского коридора», коридор может пройти через Иран. Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «около 70 процентов строительных работ азербайджанской части Зангезурского коридора завершено».
Власти РА постоянно повторяют, что Армения не обсуждала и не обсуждает вопрос коридора, Ереван готов говорить только о запуске транспортных коммуникаций.