19 Հոկտեմբեր 2023 - 07:41 AMT
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի նորանշանակ դեսպան Էնդրյու Թըրներին՝ հավատարմագրերի պատճենն ընդունելու համար: Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ որպես Հայաստանում Կանադայի առաջին ռեզիտենտ դեսպան, նա իր գործունեությամբ նշանակալի լիցք կհաղորդի արդեն իսկ լավ հիմքերի վրա կառուցվող հայ-կանադական բարեկամական հարաբերություններին, դրանց առավել ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակին՝ նախարարը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածն իր իսկ անունով բնութագրելու, Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավել հայերի առաջնային կարիքները պատշաճ ապահովելու, ինչպես նաև նրանց իրավունքների հասցեագրման անհրաժեշտությունը: Հանդիպմանը զրուցակիցները կարևորել են նաև փոխադարձ բարձրաստիճան այցելությունները:
Երկուստեք կարևորվել է Երևանում Կանադայի դեսպանություն հիմնելու որոշումը, ինչը վկայում է հայ-կանադական դինամիկ զարգացող օրակարգը տարբեր ուղղություններով ընդլայնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ դեսպանն իր առաքելությունը ստանձնել է Հայաստանի համար դժվարին ժամանակահատվածում: Ընդգծվել է Հայաստանում ժողովրդավարությանը, ՀՀ ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանն ամուր աջակցության կարևորությունը: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացի և առկա հիմնական հարցերի վերաբերյալ:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 октября принял новоназначенного посла Канады в Армении Эндрю Тернера по случаю вручения копии верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что посол приступил к своей миссии в трудный для Армении период. Была подчеркнута важность решительной поддержки демократии, суверенитета и территориальной целостности Армении. Состоялся обмен мыслями о процессе установления стабильности в регионе и существующих основных проблемах.
Мирзоян выразил уверенность, что в качестве первого резидентного посла Канады в Армении он придаст значительный импульс армяно-канадским дружественным отношениям, их дальнейшему укреплению и углублению. В этом контексте стороны подчеркнули важность решения об открытии посольства Канады в Ереване, что свидетельствует о двусторонней готовности расширять динамично развивающуюся армяно-канадскую повестку в различных направлениях.
Коснувшись ситуации в сфере безопасности в регионе, министр Мирзоян подчеркнул необходимость назвать то, что произошло в Нагорном Карабахе, своим именем, а также отметил важность адекватного обеспечения первоочередных потребностей более чем 100 тысяч армян в Нагорном Карабахе, ставших жертвами проводимой Азербайджаном политики этнических чисток, а также защиты их прав.