30 Ապրիլ 2009 - 16:43 AMT
Մայիսի 1-ին Սեւան քաղաքում կկայանա Երկրի օրվան նվիրված միջոցառում: Միջոցառման նախաձեռնողն է «Ամերիկյան շրջանավարտների ասոցիացիան», իրականացմանը նպաստում է ԱՄՆ պետդեպարտամենտը:
Միջոցառման նպատակը բնապահպանական խնդիրների մասին երեխաների տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումն է եւ երիտասարդ սերնդի էկոդաստիարակության խթանումը: Միջոցառմանը կմասնակցի Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը: Միջոցառման շրջանակներում կցուցադրվի բնապահպանության թեմայով ֆիլմ, տեղի կունենան բնապահպանական խնդիրներին վերաբերող քննարկումներ Հայաստանի Բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչների, Գեղարքունիքի մարզային վարչության, դպրոցների ուսուցիչների եւ աշակերտների, ԲՈՒՀ-երի ուսանողների մասնակցությամբ:
Արդեն 6 տարի գործող «Ամերիկյան շրջանավարտների ասոցիացիան» ներկա պահին միավորում է 150 մարդ: Ասոցիացիայի նպատակը Էդմունդ Մասկի ծրագրի շրջանավարտների եւ ամերիկյան բուհերի շրջանավարտների միավորումն է երկրի զարգացման տարբեր ոլորտներում նրանց մասնակցությունը խթանելու համար:

1 мая в городе Севан состоится мероприятие, посвященное Дню Земли. Инициаторами мероприятия является «Ассоциация американских выпускников», осуществлению содействует госдепартамент США.
Целью мероприятия является повышение уровня информированности детей по проблемам экологии и стимулирование эковоспитания молодого поколения. В мероприятии примет участие посол США в Армении Мари Йованович. В рамках мероприятия будет показан фильм на тему экологии, пройдут обсуждения, касающиеся экологических проблем с участием представителей Министерства охраны природы Армении, Гегаркуникской областной администрации, учителей и учеников школ, студентов ВУЗов. После обсуждений будет выставка картин школьников Гегаркуникской области.
Уже 6 лет существующая «Ассоциация американских выпускников» в настоящее время объединяет 150 человек. Целью ассоциации является объединение выпускников программы Эдмунда Маски и американских вузов для стимулирования их участия в разных сферах развития страны.