24 Հոկտեմբեր 2023 - 08:18 AMT
Թեհրանում «3+3» ձևաչափով հանդիպման շրջանակում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը ոչ պաշտոնական շփում են ունեցել, հայտնել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, որ դա սովորական է նման հարթակների համար։
Ավելի վաղ Միրզոյան–Բայրամով հանդիպման մասին գրել էին ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Աբդոլլահիանին հղումով։
«Թեհրանում «3+3» ձևաչափով հանդիպման շրջանակում տեղի ունեցած Միրզոյանի և Բայրամովի հանդիպումը ևս մեկ քայլ է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու բարեկամության ճանապարհին»,–ասել է Աբդոլլահիանը, գրում է Trend-ը։
Նա հավելել է, որ այդ հանդիպումը կնպաստի կայունթյան ու անվտանգության հաստատմանը Հարավային Կովկասում։
Հոկտեմբերի 23-ին Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հրավերով և ՀՀ, Ադրբեջանի, ՌԴ, Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի, Ջեյհուն Բայրամովի, Սերգեյ Լավրովի, Հաքան Ֆիդանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած «3+3» տարածաշրջանային հարթակի երկրորդ հանդիպման արդյունքում 9 կետից բաղկացած հայտարարություն է ընդունվել։ Վրաստանը չի մասնակցել հանդիպմանը։
Նախարարները պայմանավորվել են, որ հաջորդ հանդիպումը կայանալու է Թուրքիայում, որի անցկացման ամսաթիվը կհամակարգվի դիվանագիտական խողովակների միջոցով:

24 Октябрь 2023 - 13:44 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках встречи в Тегеране в формате «3+3» имел неофициальное общение с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Об этом сообщила пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян.
«Было неофициальное общение, обычное для подобных площадок», – сказала Бадалян, пишет Aysor.am.
Ранее министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян заявил о неофициальной встрече Мирзояна и Байрамова.
«Встреча Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова в рамках встречи «3+3», состоявшейся в Тегеране, является одним из шагов на пути мира и дружбы между Азербайджаном и Арменией. В рамках встречи министры иностранных дел Азербайджана и Армении имели возможность поговорить. Эта встреча будет способствовать установлению стабильности и безопасности на Южном Кавказе», – заявил Абдоллахиян.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана приняли участие во встрече «3+3», состоявшейся в Тегеране 23 октября. Во встрече также участвовали министры иностранных дел России, Ирана и Турции. По итогам встречи было распространено совместное заявление.