Նախորդ օրը երեկոյան նրա ջերմությունը բարձրացել է, մարմնում ցավեր են առաջացել, հարկ է եղել բժիշկ կանչել: Իմանալով, որ նա վերջերս է վերադարձել ԱՄՆ-ից, Սմոլենսկի հրապարակի վրա գտնվող նրա բնակարան եկել են սանիտարային բժիշկներ եւ «շտապ օգնության» մի քանի խմբեր:
Նատալյային եւ նրա ընտանիքի երեք անդամներին շտապ հոսպիտալացրել են Մոսկվայի Առաջին ինֆեկցիոն հիվանդանոց: Բժիշկները 65-ամյա կնոջը, 9-ամյա Դավիթ Ն.-ին, 48-ամյա Նատալյա Տ.-ին եւ 27-ամյա Սվետլանա Կ.-ին սուր ինֆեկցիոն վարակի նախնական ախտորոշում են տվել:
Իր հերթին Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավարը, ՌԴ գլխավոր պետական սանիտարային բժիշկ Գենադի Օնիշչենկոն ուրբաթ օրն հաստատել են, որ ԱՄՆ-ից ժամանած երկու կանայք բարձր ջերմությամբ հոսպիտալացվել են Մոսկվայի ինֆեկցիոն հիվանդանոց:
«Երկու կանայք ՌԴ քաղաքացիներ են: Նրանցից մեկը երեկ Ռուսաստան է եկել Նյու-Յորքից, մյուսը` այսօր: Նրանք ունեին բարձր ջերմություն եւ մեր բոլոր պահանջների համաձայն ուղորդվել են բուժման»,- ասել է Օնիշչենկոն:
Նրա խոսքերով կանանցից անալիզներ են վերցրել խոզի գրիպի առկայությունը ստուգելու համար, որը բժիշկներն անվանում են «Կալիֆորնիա 0409» գրիպ:
«Կապված նրա հետ, որ կանայք բարձր ջերմություն ունեն, նրանք անհրաժեշտ բուժում են ստանում: Երկուսի դրությունը գնահատվել է բավարար»,- ավելացրել է Ռոսպոտրեբնադզորը, հաղորդում է NEWSru.com-ը:

1 Май 2009 - 17:35 AMT
Москвичка и трое членов ее семьи госпитализированы с подозрением на свиной грипп. На днях Наталья Н. прилетела из США, где проводила художественную выставку и общалась со своими коллегами, в том числе и с художником из Мексики. Вернувшись в Москву она почувствовала себя плохо.
Накануне вечером у художницы поднялась температура, в теле появилась ломота, пришлось вызвать врача. Узнав, что пациентка недавно вернулась из США, в ее квартиру на Смоленской площади приехали санитарные врачи и несколько бригад “скорой помощи”.
Наталью и троих членов ее семьи экстренно госпитализировали в Первую инфекционную больницу российской столицы. Медики поставили 65-летней женщине, 9-летнему Давиду Н., 48-летней Наталье Т. и 27-летней Светлане К. предварительный диагноз ОРВИ.
В свою очередь руководитель Роспотребнадзора, главный государственный санитарный врач РФ Геннадий Онищенко подтвердил в пятницу, что две женщины, прилетевшие из США с повышенной температурой, госпитализированы в инфекционную больницу в Москве.
“Обе женщины – гражданки РФ. Одна из них прилетела в Россию из Нью-Йорка вчера, вторая – сегодня. У них была повышенная температура тела, и по всем нашим требованиям они были направлены в стационар”, – сказал Онищенко.
По его словам, у женщин взяли анализы на предмет наличия свиного гриппа, который медики называют грипп “Калифорния 0409”.
“В связи с тем, что у женщин повышенная температура, они получают необходимое лечение. Состояние обеих удовлетворительное”, – добавил глава Роспотребнадзора, передает NEWSru.com.