15 Նոյեմբեր 2023 - 07:30 AMT
Լոնդոնում ՀՀ-ՄԹ համատեղ հայտարարություն է ընդունվել՝ գործակցությունը կընդլայնվի, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում
Նոյեմբերի 13-ին Լոնդոնում Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն։
Նախանշվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համաշխարհային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերը, ինչպես նաև այն ուղիները, որոնցով Հայաստանը և Միացյալ Թագավորությունը կարող են միասին աշխատել ապագայում:
«Դրանք ներառում են՝
Կառավարման և օրենքի գերակայության ոլորտը, որտեղ Միացյալ Թագավորությանը աջակցում է Հայաստանում հանրային ծառայությունների թվայնացմանը և արդիականացմանը, ոստիկանական ուժերում գենդերային հավասարության բարելավմանը, և շուտով կսկսի աշխատել Հայաստանի սահմանների կառավարման կարողությունների աջակցությունը՝ ուղղված անվտանգության և միգրացիայի հարցերի լուծմանը:
Հայաստան-ՄԹ համագործակցություն պաշտպանության ոլորտում, որը շարունակում է ընդլայնվել՝ ավելացնելով անգլերենի ուսուցում անցնող ՀՀ զինված ուժերի, պաշտպանության նախարարության և ոստիկանության (ՆԳՆ) աշխատակիցների թիվը, ՄԹ ավագ և կրտսեր հրամանատարական կազմի ղեկավարության և առաջնորդության դասընթացները, ինչպես նաև բազմազգ խաղաղապահ և ականազերծման փաթեթները: Երկու կողմերն ակնկալում են այս ամսվա վերջին իրականացնել Հայաստան-ՄԹ գլխավոր շտաբերի միջև բանակցությունների վեցերորդ փուլը:
Առևտրատնտեսական կապերի ոլորտը, մասնավորապես վերջերս Լոնդոնում կայացած Հայաստան-ՄԹ գործարար համաժողովը, որտեղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և գործարարության և առևտրի հարցերով պետնախարար Կոմս Մինտոն ողջունեցին հայ և բրիտանացի գործարարներին՝ քննարկելու մեր երկրների միջև առևտրային և ներդրումային հնարավորությունների լայն շրջանակը:
Նախարարները համակարծիք են Ալմաթիի հռչակագրով ամրագրված՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմաններրի անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման բացարձակ անհրաժեշտության, ինչպես նաև յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության լիակատար հարգանքի վրա հիմնված՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցում»,–ասվում է հայտարարության մեջ:
Եվրոպայի հարցերով նախարարն ընդգծել է երկարատև հակամարտությունից տուժածներին աջակցելու Միացյալ Թագավորության հանձնառությունը, այդ թվում սեպտեմբերին հայտարարված՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին 1 միլիոն ֆունտ ստերլինգ ֆինանսավորման միջոցով:
Նշվել է նաև, որ երկու կողմերն ակնկալում են ամրապնդել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերություններն այս ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի շրջանակներից դուրս, ներառյալ Եվրոպայի հարցերով նախարարի՝ Հայաստան առաջիկա այցի և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) միջոցով, որը միասնաբար հույս ունեն կյանքի կոչել առաջիկա ամիսներին։
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ն․Գ․ Արարատ Միրզոյանի՝ Լոնդոն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում 2023 թվականի նոյեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսության անդրանիկ հանդիպումը։ Այս ռազմավարական երկխոսությունը մեկնարկը հնարավորություն էր արձանագրելու մեր երկու ժողովրդավարական երկրների միջև ամուր համագործակցությունն ու բարեկամությունը: Ժողովրդավարական արժեքներին, մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությանը և ազատություններին առնչվող սպառնալիքների համընդանուր աճի պայմաններում մենք ձգտում ենք պաշտպանել մեր քաղաքացիներին՝ միասին աշխատելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ: Այժմ առավել, քան երբևէ կարևոր է ոչ միայն առևտրի և կայունության ամրապնդումը, այլև մեր ընդհանուր առանցքային արժեքների պաշտպանությունը: Մենք վերահաստատել ենք առաջիկա տարիների ընթացքում մեր գործընկերությունը զարգացնելու ձգտումը:

По итогам первого заседания Стратегического диалога Армения – Соединенное Королевство Великобритании было принято совместное заявление. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
«В рамках официального визита министра иностранных дел Республики Армения в Лондон 13 ноября 2023 года состоялась первая встреча стратегического диалога между Арменией и Великобританией.
Начало этого стратегического диалога стало возможностью констатировать крепкое сотрудничество и дружбу между нашими двумя демократическими странами. Поскольку угрозы демократическим ценностям, правам человека, верховенству закона и свободам растут вместе, мы стремимся защитить наших граждан, совместно работая над вопросами, представляющими взаимный интерес. Сейчас, как никогда, важно не только укреплять торговлю и стабильность, но и защищать наши общие основные ценности. Мы подтвердили стремление развивать наше партнерство в ближайшие годы», – говорится в заявлении.
В ходе диалога министры обсудили ряд глобальных и региональных вопросов, представляющих взаимный интерес, а также пути сотрудничества Армении и Великобритании в будущем.
К ним относятся:
«Сфера управления и верховенства закона, в которой Великобритания содействует цифровизации и модернизации государственных услуг в Армении, повышению гендерного равенства в полиции и вскоре начнет работу по поддержке потенциала управления границами Армении для решения проблем безопасности и миграции.
Армяно-британское оборонное сотрудничество, которое продолжает расширяться, увеличивая число офицеров Вооруженных сил РА, Министерства обороны и полиции (МО), проходящих обучение английскому языку, курсов лидерства от старшего и младшего командного состава Великобритании и многонациональные миротворческие группы разминирования. Обе стороны Намерены в конце этого месяца провести шестой раунд переговоров между генеральными штабами Армении и Великобритании.
Область торгово-экономических отношений, в частности недавний бизнес-форум Армения-Великобритания в Лондоне, на котором министр экономики РА Ваан Керобян и государственный министр бизнеса и торговли Тимоти Минто приняли армянских и британских бизнесменов для обсуждения широкого спектра торговых отношений между нашими странами и инвестиционных возможностей», – говорится в заявлении.
Отмечается, что министры согласны с абсолютной необходимостью установления мира и стабильности на Южном Кавказе на основе взаимного признания суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ, а также полного уважения суверенитета и юрисдикции каждой страны в отношении региональных коммуникаций, как это предусмотрено Алма-Атинской декларацией.
«Министр по вопросам Европы подчеркнул приверженность Великобритании оказанию помощи пострадавшим от затяжного конфликта, в том числе и посредством финансирования Международного комитета Красного Креста в размере 1 миллиона фунтов стерлингов, объявленного в сентябре.
И, наконец, обе стороны после запуска этого Стратегического диалога надеются на укрепление отношений между Арменией и Соединенным Королевством, в том числе посредством предстоящего визита министра по вопросам Европы в Армению и Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA), которое мы надеемся реализовать в ближайшие месяцы», – говорится в совместном заявлении.