2 Մայիս 2009 - 07:34 AMT
Պարզվեց, որ ուրբաթ օրը Մոսկվայում խոզի գրիպի կասկածով հոսպիտալացված երկու ռուս կնոջ մոտ պարզապես մրսածություն էր: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի գլխավոր սանիտարական բժիշկ Գենադի Օնիշենկոն: Երկու կանայք էլ Ռուսաստան ժամանել էին ԱՄՆ-ից:
Նրանցից առաջինը Ռուսաստան էր ժամանել հինգշաբթի առավոտյան: Նա ԱՄՆ-ում եղել է մի քանի ամիս: Կինը ջերմությունով հոսպիտալացվել էր I-ին ինֆեկցիոն հիվանդանոց: Երկրորդ հոսպիտալացված կինը Սմոլենսկի բնակչուհի էր, ով Նյու Յորքում ուսումնասիրում էր անգլերեն լեզուն: Նրան ինքնաթիռից իջեցրել էին ջերմությամբ եւ հոսպիտալացրել, հաղորդում է Medportal.ru-ն:
Մայիսի 1-ի դրությամբ վարակ արձանագրվել է աշխարհի 11 երկրում: Հիվանդությունը հաստատվել է 331 մարդու մոտ: Լաբորատոր հաստատված 156 դեպք արձանագրվել է Մեքսիկայում` որը դարձել է համաճարակային բռնկման աղբյուր: Հարավային Ամերիկայում խոզի գրիպի առաջին դեպքի մասին տվյալներն առայժմ պաշտոնական վիճակագրության մեջ չեն ներառվել: Ինչպես հաղորդում է AFP-ին, վկայակոչելով առողջապահության մարմինները, հիվանդության մեկական դեպք գրանցվել է նաեւ Դանիայում եւ Հոնկոնգում:
Վարակվածներից 10 մարդ (ինը` Մեքսիկայում եւ մեկը` ԱՄՆ-ում) վախճանվել են: Աշխարհի մյուս երկրներում խոզի գրիպից մահացածներ չկան:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) պաշտոնական խորհուրդների համաձայն, նրանք, ովքեր ցանկանում են իրենց զերծ պահել խոզի գրիպով վարակվելուց, պետք է ձեռքերը լավ լվանան օճառով եւ դիմեն բժշկի մրսածության ախտանշանների դեպքում: ԱՀԿ-ը խոզի գրիպի պանդեմիան ճանաչել է «անխուսափելի»:

У двух россиянок, которые в пятницу были госпитализированы в Москве с подозрением на свиной грипп, оказалась обыкновенная простуда. Об заявил главный санитарный врач России Геннадий Онищенко. Обе женщины прибыли в Россию из США.
Первая женщина прилетела в Россию в четверг утром. Она находилась в США несколько месяцев. Женщина с температурой была госпитализирована в 1-ю инфекционную больницу, расположенную на северо-западе столицы. Вторая госпитализированная оказалась жительницей Смоленска, которая изучала в Нью-Йорке английский язык. Ее также сняли с самолета с температурой и госпитализировали, сообщает Medportal.ru
По состоянию на 1 мая инфекция зарегистрирована в 11 странах мира. Заболевание подтверждено у 331 человека. 156 лабораторно подтвержденных случаев отмечено в Мексике, ставшей источником эпидемической вспышки. Данные о первом случае свиного гриппа в Южной Америке пока в официальную статистику не вошли. Как передает AFP со ссылкой на национальные органы здравоохранения, по одному случаю заболевания отмечено также в Дании и Гонконге.
Десять человек из числа заболевших (девять – в Мексике и один – в США) умерли. В других странах мира погибших от свиного гриппа нет.
Согласно официальным рекомендациям ВОЗ, тем, кто хочет обезопасить себя от свиного гриппа, следует тщательно мыть руки с мылом и обращаться к врачу при возникновении симптомов простуды. ВОЗ признала пандемию свиного гриппа “неминуемой”.