16 Նոյեմբեր 2023 - 07:21 AMT
Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստան-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության երկրորդ բարձրաստիճան նիստը: Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ԵՄ առաքելության ընդլայնման հնարավորությունը, ինչպես նաև «Եվրոպական խաղաղության գործիքի» միջոցով Հայաստանին ոչ մահաբեր տեսակի սպառազինությունների տրամադրման աջակցության հարցը:
ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ծրագիրը՝ որպես տարածաշրջանում և դրանից դուրս խաղաղություն և համագործակցություն հաստատելու Հայաստանի կառավարության հանձնառության դրսևորում:
Հիմք ընդունելով հունվարին Երևանում տեղի ունեցած երկխոսության անդրանիկ նիստը, երկրորդ նիստը հաստատել է Հայաստանի և ԵՄ-ի փոխադարձ հետաքրքրությունը՝ ընդլայնելու քաղաքական երկխոսությունը և համագործակցությունը արտաքին, անվտանգային և պաշտպանական քաղաքականության ոլորտներում: ԵՄ-ն վերահաստատել է իր անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը (29.800 քառ. կմ) և սահմանների անձեռնմխելիությանը և ողջունել ԵՄ հետ առավել սերտ համագործակցության Հայաստանի պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել եվրոպական անվտանգային ճարտարապետության ներկայիս մարտահրավերներին: Այս համատեքստում խստորեն ընդգծվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման անընդունելիությունը:
Կողմերն ընդգծել են Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության և կայունության հաստատման բացարձակ անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում ԵՄ-ն աջակցություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ ամրագրված 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրով, կողմերին տրամադրված ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի քարտեզների հիման վրա սահմանազատմանը, ինչպես նաև յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության հարգանքի վրա հիմնված տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը՝ փոխադարձության և հավասարության հիման վրա: Հայաստանը հաստատել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում կայանալիք առաջնորդների հանդիպմանը մասնակցելու իր պատրաստակամությունը:
Հայաստանը բարձր է գնահատել ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկան առաքելության (Հայաստանում ԵՄ առաքելություն) արագ տեղակայումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների կողմից առաքելությանը ցուցաբերվող աջակցությունը: Հայկական կողմը նաև ողջունել է առաքելության կազմում երրորդ երկրների ներգրավման կապակցությամբ ԵՄ պատրաստակամությունը: Վերահաստատվել է աջակցությունը Հայաստանի մասնակցությանը տարածաշրջանային նախագծերին, ինչպիսիք են Սև ծովի ստորջրյա էլեկտրաէներգիայի և ինտերնետ մալուխների նախագծերը:
Կողմերը նաև անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից զանգվածային բռնի տեղահանված հայ փախստականների խնդիրներին վերահաստատելով նախկինում արտահայտված դիրքորոշումներն առ այն, որ պետք է ապահովվեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, այդ թվում վերադարձի իրավունքը:
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման գործընթացի առումով կողմերը հույս են հայտնել, որ մինչ այժմ ձեռքբերված համաձայնությունները, մասնավորապես` երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձագիր կրողների համար ցամաքային սահմանի բացման վերաբերյալ, հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կյանքի կկոչվեն:
Երկխոսության մասնակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերությունների վիճակը, ավելի լայն աշխարհաքաղաքական զարգացումները, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքներին և անվտանգության այլ մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։
Հայաստան-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության հաջորդ նիստը տեղի կունենա Երևանում 2024թ.:
Քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության երկրորդ բարձրաստիճան նիստը համանախագահում էին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էնրիկե Մորան:
Նոյեմբերի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հանդիպմանը կարևորվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման և այնպիսի ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպիսին է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկը»։

16 Ноябрь 2023 - 10:03 AMT
ЕС приветствует «Перекресток мира»: Состоялся второй диалог Армения-ЕС по вопросам политики и безопасности
15 ноября в Брюсселе состоялся второй диалог на высоком уровне по вопросам политики и безопасности между Арменией и ЕС. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
«Принимая за основу первое заседание диалога, состоявшееся в январе в Ереване, в ходе второго заседания была подтверждена взаимная заинтересованность Армении и ЕС в расширении политического диалога и сотрудничестве в сферах внешней политики, политики безопасности и обороны. ЕС подтвердил свою безоговорочную поддержку суверенитету и территориальной целостности и нерушимости границ Армении (29.800 кв. км). и приветствовал готовность Армении к более тесному сотрудничеству с ЕС.
В ходе встречи стороны коснулись текущих вызовов европейской архитектуры безопасности. В этом контексте была подчеркнута недопустимость применения силы или угрозы силой.
Стороны подчеркнули абсолютную необходимость установления прочного мира и стабильности на Южном Кавказе. В этом контексте ЕС выразил поддержку урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном на основе принципов взаимного признания территориальной целостности и нерушимости границ, закрепленных в Алма-Атинской декларации 1991г., делимитации на основе предоставленных сторонам карт Генштаба СССР, а также открытия региональных коммуникаций на основе уважения суверенитета и юрисдикции каждой страны с учетом взаимности и равенства. Армения подтвердила свою готовность принять участие во встрече лидеров, которая состоится в Брюсселе при посредничестве Председателя Европейского совета Шарля Мишеля. ЕС приветствовал программу проекта Армении "Перекресток Мира" как проявление приверженности правительства Армении установлению мира и сотрудничества в регионе и за его пределами», – говорится в сообщении.
Отмечается, что Армения высоко оценила быстрое развертывание гражданской наблюдательной миссии ЕС (миссия ЕС в Армении) вдоль международно признанной границы между Арменией и Азербайджаном, а также поддержку миссии со стороны стран-членов ЕС. Армянская сторона также приветствовала готовность ЕС вовлечь третьи страны в состав миссии. Стороны обсудили возможность расширения миссии, а также вопрос поддержки предоставления Армении оружия несмертельного действия посредством Европейского фонда мира. Была подтверждена поддержка участия Армении в региональных проектах, таких как проекты Черноморского подводного электрического и интернет-кабелей.
Стороны также коснулись проблем армянских беженцев, массово насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, подтвердив ранее высказанные позиции о необходимости обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, в том числе право на возвращение.
«В контексте процесса полного урегулирования отношений между Арменией и Турцией, стороны выразили надежду, что достигнутые до сих пор договоренности, в частности, об открытии сухопутной границы для граждан третьих стран и обладателей дипломатических паспортов, будут реализованы в кратчайшие сроки.
Участники диалога также обсудили отношения со странами региона, более широкие геополитические развития, а также вопросы, касающиеся гибридных угроз и других вызовов безопасности», – говорится в сообщении.
Следующее заседание диалога Армения-ЕС по вопросам политики и безопасности состоится в Ереване в 2024 году.
Второй диалог ЕС-Армения на высоком уровне по вопросам политики и безопасности проходил под сопредседательством заместителя министра иностранных дел Республики Армения Ваана Костаняна и заместителя генерального секретаря Европейской службы внешних связей Энрике Мора.