ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը սաբոտաժի է ենթարկում ՀՀ հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները։
Նա այդպես է մեկնաբանել Բաքվի պահվածքը, որը հրաժարվեց մեկնել Բրյուսել՝ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ կայանալիք ՀՀ հետ հանդիպմանը, իսկ նոյեմբերի 16–ին՝ նաև ԱՄՆ հրավերով Վաշինգտոն այցից, որտեղ նախատեսվում էր ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։
«Այսինքն Ադրբեջանը ցույց տվեց միջազգային հանրությանը և մեզ, որ չի գնում բանակցությունների՝ միևնույն ժամանակ հայտարարելով, թե Հայաստանն, իբր, չի ցանկանում, որ խաղաղություն հաստատվի։ Այսինք, նրանք մշտապես բոյկոտում են խաղաղության պայմանագրի քննարկումը, հետո հայտարարում, որ պետք է ակտիվացնել բանակցային պրոցեսը, խաղաղության պայմանագիր կնքել, բայց հրաժարվում են նախատեսվող հանդիպումներից»,–ասել է նա։

Азербайджан саботирует переговоры по мирному договору с Арменией, заявил в интервью ОТА посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян.
Он напомнил, что азербайджанская сторона недавно отказалась ехать в Брюссель на встречу с Арменией по инициативе главы Евросовета Шарля Мишеля, а 16 ноября – также от поездки в Вашингтон по приглашению США.
«То есть, Азербайджан показал международному сообществу и нам, что не идет на переговоры, одновременно заявляя, что якобы Армения не желает мира. То есть, они постоянно саботируют обсуждения мирного договора, потом заявляют об интенсивизации переговоров, затем подписать мирный договор, но отказываются от планируемых встреч», – подчеркнул Марукян.