20 Նոյեմբեր 2023 - 12:55 AMT
Ինչի՞ առջև է կանգնում ընտանիքը, երբ միայնակ է հաղթահարում հատուկ խնամքի կարիք ունեցող երեխայի խնդիրները: Դրան առնչվողների զգալի մասը չի դիմանում հոգեբանական ճնշմանը: Հաճախ մեկուսացող, ընտանիքի անդամների հետ սահմանափակ շփումների ձգտող երեխան հոգեպես կախում է ձեռք բերում մշտական խնամակալ հանդիսացող մայրիկից: Դա խոչընդոտում է երեխայի սոցիալիզացիայի դինամիկային, տարիքային զարգացմանն ու փոխում է ամբողջ ընտանիքի կյանքի բնականոն ռիթմը: Նեղ մասնագետի՝ անհատական օգնականի աջակցությունը կարևոր է հատկապես հեռավոր մարզերում, որտեղ գրեթե չկան զարգացման կենտրոններ:
Սյունեցի Օհանյանների ընտանիքը կրտսեր որդու՝ Դավիթի լույս աշխարհ գալուց հետո՝ արդեն հինգ տարի, անցնում է այդ ճանապարհով: Մեղրիում զարգացման կենտրոններ չկան, մինչդեռ փոքրիկ Դավիթի խնամքը պահանջում է հատուկ մոտեցում: Փոքրիկի ծնողները լսել են «Անհատական օգնական» ծրագրի մասին, դիմել՝ շահառու ընտանիք դառնալու համար:
«Չեմ չափազանցնի, եթե ասեմ, որ երազում էի անհատական օգնականի աջակցությունից օգտվելու մասին: Մեղրիում զարգացման կենտրոն առհասարակ չկա և չի էլ եղել: Այս ծրագիրն ինձ համար փրկություն է: Շատ են եղել դեպքեր, երբ տխրել եմ, որ չեմ հասցնում ու չեմ կարողանում որոշ հարցեր լուծել երեխայիս համար: Որոշ բաներ էլ իմ ուժերից կամ գիտելիքներից վեր են: Հիմա կիրականանա իմ երազանքը՝ անհատական օգնական կունենանք, միասին Դավիթին կօգնենք: Երբ զարգացման կամ առողջական խնդրով երեխա ես ունենում, շատ մեծ աշխատանք պիտի տանի մայրիկը. սարսափելի մեծ: Ես չեմ չափազանցնի, եթե ասեմ, որ ինձ համար ճոխություն է եղել թուլանալը, լացելը, հուզվելը: Ես չեմ կարողացել դա անել: Փորձել եմ մեր առօրյա կյանքում, շատ մեծ ջանքերի շնորհիվ պահպանել իմ ընտանիքը: Շատերը չեն դիմացել այս փորձությանը: Ընտանիքների զգալի մաս բաժանված է։ Շատ դժվարություններ կան, բայց եթե անելիք, նպատակ ես ունենում, չես հուսահատվում»,-ասել է Դավիթի մայրը՝ Գայանե Մարգարյանը;
Արդեն 8 տարի Վիվա-ՄՏՍ-ի և «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար իրականացվում է «Անհատական օգնական» ծրագիրը: Յուրաքանչյուր ընտանիքում 4 ամիս ներգրավվելով՝ փորձառու, վերապատրաստված անհատական օգնականներն ապահովում են երեխայի շաբաթական 15-ժամյա խնամք, զբաղվածություն և հմտությունների զարգացում: Վերջին երեք տարվա ընթացքում անհատական օգնականի ծրագիրն ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաև բոլոր մարզերը: Շահառու ընտանիքների թիվն այս տարի անցնում է երկու տասնյակը: Սյունիքի մարզում ծրագրից կօգտվի 4 ընտանիք:
Գայանեի համար ծրագիրն անփոխարինելի է: Անհամբեր սպասում է անհատական օգնականի հետ հանդիպմանն ու մեծ հույսեր կապում՝ միասին խնդիրները հաղթահարելու հարցում: Թեև իրեն հաջողվել է ներառական կրթության շրջանակում ապահովել երեխայի մանկապարտեզ հաճախելն ու ինչ-որ չափով սոցիալականացվել՝ մասնագիտական աջակցությունն իր էական դերն ունի: Նույն խնդիրն ունեցող և նմանատիպ ճանապարհ անցած ընտանիքների հետ շփումն ավելի է ամրապնդել այդ վստահությունը:
Անհատական օգնականները տիրապետում են ոչ միայն նեղ մասնագիտական, այլև առաջին օգնության որոշ գիտելիքների, որոնց շնորհիվ կարողանում են անհրաժեշտ խնամք իրականացնել: Մանկավարժ-օգնականները երեխաների հետ աշխատում են տանը, ուղեկցում դպրոցում կամ այլ մանկական կենտրոններում և հասարակական վայրերում: Գործում է նաև վերահսկողության մեխանիզմ: Յուրաքանչյուր շաբաթ համակարգող մասնագետներից կազմված խումբն աշխատում է ընտանիքների և օգնականների հետ՝ կազմում երեխային աջակցելու շաբաթվա անհատական պլան և կարգավորում երեխա-օգնական-ծնող հարաբերությունները:

Viva-MTS and SOURCE foundation will support four families in Syunik through the program “Personal Assistant”.
Families face numerous challenges when caring for children with special needs on their own. Many such families find it hard to overcome the psychological pressure. The child who is often isolated and is limited in communication within the family, becomes dependent on the mother who is the primary caregiver. It makes the child’s socialization harder, affects his/her development and changes the entire family’s rhythm of life. The personal assistant’s support is highly important in remote regions where there’s a lack of development centers.
The family of Ohanyans from Syunik has been going through these challenges for five years now, since the birth of their youngest son, Davit. His care requires a unique approach, but there are no development centers in Meghri. His parents heard about the program “Personal Assistant” and applied to become one of its beneficiaries.
“I won’t be exaggerating if I say I have been dreaming about personal assistant’s help. There has never been a development center in Meghri. This program is like a lifeline for me. I’ve felt upset so many times unable to manage everything and provide my child with all he needs. Some things are beyond my power and knowledge. Now my dream is coming true: we’ll have a personal assistant, and we’ll take care of Davit together. A mother who has a child with developmental or health issues has tons to do. As for me, I couldn’t afford to be weak, cry, or show emotions – they were a “luxury” to me. I’ve made so much effort to keep my family together, and I succeeded. Unfortunately, many families cannot overcome this challenge and end up divided. The difficulties we face are too many, but when you have a clear goal, you don’t lose hope,” says Gayane Margaryan, Davit’s mother.
It’s been 8 years, Viva-MTS and the “SOURCE” foundation jointly implement the “Personal Assistant” program in support of children with disabilities. Professional and experienced personal assistants offer 15-hour care and skill development for 4 months. In the past three years, this program has expanded, and includes all regions. This year the number of beneficiary families has exceeded twenty, with four of them living in Syunik.
Gayane considers this program irreplaceable. She is looking forward to meeting with the personal assistant, and hopes to overcome the challenges together. While she managed to integrate her child to some extent by ensuring his attendance to kindergarten, she acknowledges the indispensable role of professional assistance. Connecting with families facing the same problems has further strengthened her confidence.
Personal assistants possess not only specific professional knowledge, but also first aid skills, enabling them to provide necessary care. Teacher-assistants work with children at home, accompany them to school, other centers, and public places. There is also a control mechanism: a team of coordinating professionals collaborates with families and assistants to create a weekly individual plan for each child, and manage communication between the child, assistant, and parents.