20 Նոյեմբեր 2023 - 12:55 AMT
Ինչի՞ առջև է կանգնում ընտանիքը, երբ միայնակ է հաղթահարում հատուկ խնամքի կարիք ունեցող երեխայի խնդիրները: Դրան առնչվողների զգալի մասը չի դիմանում հոգեբանական ճնշմանը: Հաճախ մեկուսացող, ընտանիքի անդամների հետ սահմանափակ շփումների ձգտող երեխան հոգեպես կախում է ձեռք բերում մշտական խնամակալ հանդիսացող մայրիկից: Դա խոչընդոտում է երեխայի սոցիալիզացիայի դինամիկային, տարիքային զարգացմանն ու փոխում է ամբողջ ընտանիքի կյանքի բնականոն ռիթմը: Նեղ մասնագետի՝ անհատական օգնականի աջակցությունը կարևոր է հատկապես հեռավոր մարզերում, որտեղ գրեթե չկան զարգացման կենտրոններ:
Սյունեցի Օհանյանների ընտանիքը կրտսեր որդու՝ Դավիթի լույս աշխարհ գալուց հետո՝ արդեն հինգ տարի, անցնում է այդ ճանապարհով: Մեղրիում զարգացման կենտրոններ չկան, մինչդեռ փոքրիկ Դավիթի խնամքը պահանջում է հատուկ մոտեցում: Փոքրիկի ծնողները լսել են «Անհատական օգնական» ծրագրի մասին, դիմել՝ շահառու ընտանիք դառնալու համար:
«Չեմ չափազանցնի, եթե ասեմ, որ երազում էի անհատական օգնականի աջակցությունից օգտվելու մասին: Մեղրիում զարգացման կենտրոն առհասարակ չկա և չի էլ եղել: Այս ծրագիրն ինձ համար փրկություն է: Շատ են եղել դեպքեր, երբ տխրել եմ, որ չեմ հասցնում ու չեմ կարողանում որոշ հարցեր լուծել երեխայիս համար: Որոշ բաներ էլ իմ ուժերից կամ գիտելիքներից վեր են: Հիմա կիրականանա իմ երազանքը՝ անհատական օգնական կունենանք, միասին Դավիթին կօգնենք: Երբ զարգացման կամ առողջական խնդրով երեխա ես ունենում, շատ մեծ աշխատանք պիտի տանի մայրիկը. սարսափելի մեծ: Ես չեմ չափազանցնի, եթե ասեմ, որ ինձ համար ճոխություն է եղել թուլանալը, լացելը, հուզվելը: Ես չեմ կարողացել դա անել: Փորձել եմ մեր առօրյա կյանքում, շատ մեծ ջանքերի շնորհիվ պահպանել իմ ընտանիքը: Շատերը չեն դիմացել այս փորձությանը: Ընտանիքների զգալի մաս բաժանված է։ Շատ դժվարություններ կան, բայց եթե անելիք, նպատակ ես ունենում, չես հուսահատվում»,-ասել է Դավիթի մայրը՝ Գայանե Մարգարյանը;
Արդեն 8 տարի Վիվա-ՄՏՍ-ի և «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար իրականացվում է «Անհատական օգնական» ծրագիրը: Յուրաքանչյուր ընտանիքում 4 ամիս ներգրավվելով՝ փորձառու, վերապատրաստված անհատական օգնականներն ապահովում են երեխայի շաբաթական 15-ժամյա խնամք, զբաղվածություն և հմտությունների զարգացում: Վերջին երեք տարվա ընթացքում անհատական օգնականի ծրագիրն ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաև բոլոր մարզերը: Շահառու ընտանիքների թիվն այս տարի անցնում է երկու տասնյակը: Սյունիքի մարզում ծրագրից կօգտվի 4 ընտանիք:
Գայանեի համար ծրագիրն անփոխարինելի է: Անհամբեր սպասում է անհատական օգնականի հետ հանդիպմանն ու մեծ հույսեր կապում՝ միասին խնդիրները հաղթահարելու հարցում: Թեև իրեն հաջողվել է ներառական կրթության շրջանակում ապահովել երեխայի մանկապարտեզ հաճախելն ու ինչ-որ չափով սոցիալականացվել՝ մասնագիտական աջակցությունն իր էական դերն ունի: Նույն խնդիրն ունեցող և նմանատիպ ճանապարհ անցած ընտանիքների հետ շփումն ավելի է ամրապնդել այդ վստահությունը:
Անհատական օգնականները տիրապետում են ոչ միայն նեղ մասնագիտական, այլև առաջին օգնության որոշ գիտելիքների, որոնց շնորհիվ կարողանում են անհրաժեշտ խնամք իրականացնել: Մանկավարժ-օգնականները երեխաների հետ աշխատում են տանը, ուղեկցում դպրոցում կամ այլ մանկական կենտրոններում և հասարակական վայրերում: Գործում է նաև վերահսկողության մեխանիզմ: Յուրաքանչյուր շաբաթ համակարգող մասնագետներից կազմված խումբն աշխատում է ընտանիքների և օգնականների հետ՝ կազմում երեխային աջակցելու շաբաթվա անհատական պլան և կարգավորում երեխա-օգնական-ծնող հարաբերությունները:

В Сюникской области Армении четыре семьи смогут воспользоваться программой «Личный помощник» Вива-МТС и фонда «СОРС». Специализированная программа действует по всей Армении.
Семьи сталкиваются с множеством трудностей, когда заботятся о детях с особыми потребностями в одиночку. Многие из них не выдерживают под натиском проблем. Ребенок, который часто изолирован и имеет ограниченное общение внутри семьи, становится зависимым от ухаживающей за ним матери. Это препятствует социализации ребенка, влияет на его развитие и меняет нормальный ритм жизни всей семьи. Поддержка личного помощника особенно важна в отдаленных регионах, где отсутствуют центры развития.
Семья Оганянов из Сюника сталкивается с этими трудностями на протяжении уже пяти лет, после того как родился младший сын семьи – Давит. В Мегри нет центров развития, а уход за маленьким Давитом требует особого внимания. Его родители услышали о программе «Личный помощник» и подали заявку на участие.
«Не буду преувеличивать, если скажу, что мечтала о поддержкe личного помощника. В Мегри нет и никогда не было центра развития. Для меня эта программа просто спасение. Я много раз расстраивалась из-за того, что не могла справиться со всем и обеспечить своего ребенка всем необходимым. Некоторые вещи выше моих сил и знаний. Теперь моя мечта сбывается: у нас будет личный помощник, и мы вместе будем заботиться о Давиде. Матери, у которой есть ребенок с проблемами развития или здоровья, предстоит многое сделать. Что касается меня, я не могла позволить себе быть слабой, плакать или переживать – это было бы «роскошью». Я сохранила свою семью ценой больших усилий. К сожалению, многие не могут преодолеть проблемы и многие семьи распадаются. Трудностей много, но, если у тебя есть цель, ты не сдашься», – говорит Гаяне Маргарян, мать Давида.
В результате сотрудничества Вива-МТС и фонда «СОРС» уже 8 лет реализуется программа «Личный помощник» для детей с ограниченными возможностями. Профессиональные и опытные личные помощники, работающие с каждой семьей в течение 4 месяцев, обеспечивают 15-часовой уход и способствуют развитию навыков у ребенка. За последние три года эта программа расширилась, охватив все регионы. В этом году число бенефициаров превысило два десятка, четыре из них находятся в Сюнике. Гаяне считает эту программу незаменимой. Она с нетерпением ждет встречи с личным помощником и надеется вместе преодолеть проблемы. Хотя ей удалось в некоторой степени интегрировать своего ребенка, обеспечив его посещение в детский сад, она признает незаменимую роль профессиональной помощи. Общение с семьями, которые столкнулись с такими же проблемами, еще больше укрепило ее уверенность.
Личные помощники обладают не только специфическими профессиональными знаниями, но и знаниями по оказанию первой помощи. Воспитатели-помощники работают с детьми дома и сопровождают их в школу или другие детские центры и общественные места. Также существует механизм контроля: каждую неделю команда специалистов-координаторов работает с семьями и помощниками, чтобы разработать еженедельный индивидуальный план каждого ребенка и управлять коммуникацией между ребенком, помощником и родителями.