Մեքսիկայի իշխանությունները կտրուկ կրճատել են A/H1N1 գրիպի հարուցիչից նախատեսվող մահացու դեպքերի թիվը` 176-ից մինչեւ 101 մահուց դեպք: Առայժմ ճշգրտորեն հաստատվել է, որ նոր գրիպից մահացել է 16 մարդ, եւս 85 մարդու մահվան պատճառը դեռեւս չի պարզվել: Ընդ որում, Մեքսիկայի իշխանությունները գտնում են, որ իրավիճակի բարելավման մասին խոսելը դեռ չափանց վաղ է: Մեքսիկայի առողջապահության նախարարի խոսքերով, սովորաբար համաճարակն ունենում է առաջին գագաթնակետը, այնուհետեւ երկրորդը, սակայն մի շարք դեպքերում լինում է նաեւ երրորդը: «Ուստի մենք պետք է սպասենք եւս մի քանի օր, որպեսզի իմանանք, թե ինչ սցենարով է այն զարգանալու եւ արդյոք ներկա անկումը կայուն կլինի», – նշել է նա:
Գրիպի «ներմուծման» վտանգի պատճառով, Չինաստանը փակել է օդանավակայանները Մեքսիկայից չվերթների ժամանման համար: Մինչդեռ, բժիշկներն այդ վտանգավոր հիվանդության դեպքեր արձանագրել եմ աշխարհի 16 երկրում եւ տարածքում` Ավստրիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Հոնկոնգում., Դանիայում, Իսրայելում, Իսպանիայում, Կանադայում, Կոստա-Ռիկեում, Մեքսիկայում, Նոր Զելանդիայում, Նիդերլանդներում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Շվեդիայում եւ Հարավային Կորեայում: Այդպիսով, ողջ աշխարհում հարուցիչից վարակվածների թիվը հասել է 600-ի, հաղորդում է EuroNews-ը: Նաեւ հաղորդվում է, որ տղամարդը, ում A/H1N1 գրիպի հարուցիչից վարակման դեպքն առաջին անգամ արձանագրվել էր Իտալիայում, բարեհաջող կերպով առողջացել է: Այդ մասին հաղորդել է Տոսկանիայի մարզի առողջապահության տարածքային վարչության ղեկավար Անտոնիո Դելվինոն:

Власти Мексики резко сократили предполагаемое число смертей от вируса гриппа А/H1N1 – со 176 погибших до 101 смертельного случая. Пока точно установлено, что от нового гриппа погибли 16 человек, причина смерти еще 85 человек пока не выяснена. При этом мексиканские власти считают, что об улучшении ситуации говорить пока слишком рано. По словам министра здравоохранения Мексики, обычно у эпидемий бывает первый пик, затем второй, однако в ряде случаев и третий. «Поэтому нам необходимо подождать еще несколько дней, чтобы понять, по какому сценарию это будет развиваться и является ли нынешний спад устойчивым», – отметил он.
Из-за угрозы «импорта» гриппа, Китай закрыл аэропорты для прибытия рейсов из Мексики. Между тем медики уже зарегистрировали опасное заболевание в 16 странах и территориях мира: в Австрии, Великобритании, Германии, Гонконге, Дании, Израиле, Испании, Канаде , Коста-Рике, Мексике, Новой Зеландии, Нидерландах, США, Франции , Швеции и Южной Корее. Таким образом, число зараженных вирусом во всем мире достигло 600, передает EuroNews. Также сообщается, что мужчина, заражение которого вирусом гриппа A/H1N1 было впервые зарегистрировано в Италии, благополучно выздоровел. Об этом сообщил глава территориального управления по здравоохранению области Тосканы Антонио Делвино.