2 Մայիս 2009 - 15:25 AMT
Հանրային խորհրդի «Կրոնի, սփյուռք եւ արտաքին ինտեգրման» հարցերի հանձնաժողովի նախագահի ընտրությունների արդյունքներն անվավե՞ր կճանաչվեն, թե՞ երկրորդ փուլ կանցկացվի: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հանրային խորհրդի «Կրոնի, սփյուռք եւ արտաքին ինտեգրման» հարցերի հանձնաժողովի համակարգող Կարեն Բեքարյանը հայտարարել է, որ դեռեւս քննարկվում են հանձնաժողովի նախագահի ընտրության ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված որոշումների տարբերակները: «Այդ առնչությամբ պաշտոնական հայտարարություն կարվի մայիսի 4-ին», – հայտարարել է նա:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք դատարան է դիմել պաշտոնական թեկնածուներից մեկը` Գագիկ Մինասյանը, որն այդ մասին հայտարարել էր PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում, Բեքարյանը պատասխանել է, որ Հանրային խորհուրդը դատարանից ծանուցագիր չի ստացել:
Ապրիլի 22-ին տեղի էր ունեցել Հանրային խորհրդի «Կրոնի, սփյուռք եւ արտաքին ինտեգրման» հարցերի հանձնաժողովի նիստ: Նիստում հանձնաժողովի գրանցված 192 մասնակցից ներկա էր 156 մարդ: Օրակարգում դրված էր հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցը, ով, համաձայն կանոնադրության, ինքնաբերաբար դառնում էր Հանրային խորհրդի հաջորդ 12 անդամներից մեկը:
Ձայների հաշվարկից հետո, առաջին տեղը զբաղեցրել էր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի դոցենտ Գագիկ Մինասյանը` 71 ձայնով, երկրորդ տեղում ` Ռուբեն Սաֆարյանը` 39 ձայնով, երրորդ տեղում ` Լեւոն Մելիք-Շահնազարյանը: Ձայների հաշվարկման ընթացքում պարզվել է, որ որոշիչ 71-րդ քվեաթերթիկն անվավեր էր, ինչի արդյունքում Գագիկ Մինասյանի եւ Ռուբեն Սաֆարյանի միջեւ միջադեպ էր տեղի ունեցել: Միջադեպից հետո Գագիկ Մինասյանն PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել էր, որ պատրաստվում է դիմել դատարան:

2 Май 2009 - 15:25 AMT
Будут ли аннулированы итоги прошедших 22-го апреля выборов председателя комиссии Общественного совета по вопросам религии, диаспоры и внешней интеграции или же состоится второй тур? В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, координатор комиссии Общественного совета по вопросам «Религии, диаспоры и внешней интеграции» Карен Бекарян заявил, что варианты решений, связанных с инцидентом во время избрания председателя комиссии, все еще обсуждаются. «Официальное заявление по этому поводу будет сделано 4-го мая»,- заявил он.
На вопрос, подал ли в суд один из кандидатов – Гагик Манасян, заявивший об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, Бекарян ответил, что Общественный совет повестку из суда не получал.
22 апреля состоялось заседание комиссии Общественного Совета по вопросам «Религии, диаспоры и внешней интеграции». На заседании из 192 зарегистрированных участников комиссии присутствовали 156 человек. В повестке дня находился вопрос избрания председателя комиссии, который, согласно регламенту, автоматически становился одним из следующих 12-ти членов Общественного Совета.
После подсчета голосов на первом месте оказался доцент Педагогического университета им. Абовяна Гагик Манасян, собравший 71 голос, на втором – Рубен Сафрастян с 39-тью голосами, и на третьем – Левон Мелик-Шахназарян. В процессе подсчета голосов оказалось, что решающий 71-ый бюллетень был недействительным, в результате чего между сторонниками Гагика Манасяна и Рубена Сафаряна произошел инцидент. После инцидента Гагик Манасян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что собирается подавать в суд