Մայիսի 1-ին երկարատեւ հիվանդությունից հետո վախճանվել է նկարչուհի Գայանե Խաչատրյանը : 60-ամյա նկարչուհու գործերը, ով իր ողջ կյանքը Թբիլիսիիում էր անցկացրել եւ իր արվեստը նվիրել էր հայ մշակույթի եւ պատմության պատկերմանը, ընտրվել էին Վենետիկում հունիսի սկզբին կայանալիք 53-րդ Բիենալում Հայաստանը ներկայացնելու համար:
Գայանե Խաչատրյանի նկարները բարձր էր գանահատում Մարտիրոս Սարյանը` որպես իրենց յուրօրինակությամբ, թովչանքով եւ պոետիկությամբ գերող: Նկարչուհին ինքն իր նկարները նկարագրում էր որպես տատիկի պատմած հեքիաթների եւ պատմությունների արտացոլանք, ուստի, այդ պատճառով, դրանք ստացվում էին թատերականացված:
Այսօր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցություն է հայտնել ճանաչված նկարչուհու մահվան կապակցությամբ:
«Հայ կերպարվեստը մեծ կորուստ է ունեցել: Կյանքից հեռացել է ճանաչված նկարչուհի, անուրջների գույների եւ հեքիաթային կերպարների վարպետ Գայանե Խաչատրյանը», – նշվում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայության կողմից տրամադրած նախագահի ուղերձում:
Նախագահը նշել է, որ Փարաջանովից հետո նա դարձել է Թբիլիսիի հայերի համայնքի յուրօրինակ խորհրդանիշը, նրա անունը վաղուց դուրս է եկել երկրի եւ ազգային պատկանելիության սահմաններից:
Գայանե Խաչատրյանը վաղ մանկությունից իրեն նվիրել է նկարչությանը: Նկարիչ Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի հետ Գայանեի ծանոթությունը մեծ հետք է թողել նկարչուհու արվեստի վրա եւ նպաստել է տարբեր ցուցահանդեսներին նրա մասնակցությանը: Ավելի ուշ Գայանե Խաչատրյանի գործերրը ցուցադրվել են Պորտուգալիայում, Փարիզում, Լիոնում, Մարսելում: Տարբեր տարիներին մի քանի վավերագրական ֆիլմեր են ստեղծվել Գայանեի կյանքի եւ գործերի մասին: Նկարչուհու գործերը կարելի է տեսնել Հայաստանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում եւ մի շարք մասնավոր հավաքածուներում:

Первого мая после продолжительной болезни не стало художницы Гаяне Хачатрян. Работы шестидесятилетней художницы, всю жизнь прожившей в Тбилиси, но посвятившей свое творчество изображению армянской культуры и истории, были выбраны для представления Армении на 53-ем Биенале в Венеции, которое пройдет в начале июня.
Kартины Гаяне Хачатурян высоко ценил Мартирос Сарян оценивая, как чарующие своей оригинальностью, очарованием и поэтизмом. Сама художница описывала свои картины как отображение сказок и историй рассказанные бабушкой, по этой причине они получались полными театральностью.
Сегодня президент Армении Серж Саргсян выразил соболезнование по случаю смерти выдающейся художницы.
«Армянское художественное искусство понесло большую потерю. Из жизни ушла выдающаяся художница, мастер цветов грез и сказочных образов Гаяне Хачатрян”, – говорится в послании президента, предоставленном пресс-службой главы государства.
Президент отметил, что после Параджанова она стала своеобразным символом общины тбилисских армян, чье имя давно вышло за пределы страны и национальной принадлежности.
Гаяне Хачатрян с раннего детства посвятила себя рисованию. Знакомство Гаяне с художником Александром Бажбеук-Меликяном оставило на творчестве художницы большой след и ввело ее на участие в различных выставках. Позже работы Гаяне Хачатрян выставлялись в Португалии, Париже, Лионе, Марселе. В разные годы было создано несколько документальных фильмов о жизни и работах Гаяне. Работы художницы можно встретить в музее современного искусства Армении и нескольких частных коллекциях.