25 Նոյեմբեր 2023 - 10:37 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ եթերում, պատասխանելով քաղաքացու հարցին, թե ինչո՞ւ բանակում չի կիրառվում զարգացած երկրների մոդելը, ինչպիսին է, օրինակ, Շվեյցարիան, ասել է, որ Հայաստանի զինված ուժերում հսկայածավալ բարեփոխումներ են տեղի ունենում։
Նա նշել է, որ պետությունը գնացել է ատեստավորման միջոցով զինվորականների աշխատավարձերը բարձրացնելու ճանապարհով, քանի որ չի ցանկանում «փակ աչքերով» աշխատավարձ բարձրացնել, հայտնում է Արմենպրեսը։
«ՀՀ բանակում՝ Զինված ուժերում հսկայածավալ բարեփոխումներ են տեղի ունենում: Բարեփոխումներն, այդ թվում, տեղի են ունենում միջազգային փորձն ուսումնասիրելով»,-ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրել է վերջերս ներդրված 24-օրյա վարժական հավաքների մեխանիզմի մասին, որի նպատակներից մեկն ինչ-որ առումով շվեյցարական մոդելի ուղղությամբ գնալն է, երբ պահեստազորը ժամանակ առ ժամանակ կմասնակցի 24-օրյա հավաքներին՝ տիրապետելու զինվորական նվազագույն հմտությունների:
Փաշինյանը նաև նշել է, որ ատեստավորման գործընթացով հիմա էականորեն բարձրացնում են զինվորականների աշխատավարձը:
«Ասում են, թե ինչո՞ւ միանգամից աշխատավարձը չենք բարձրացնում. շատ պարզ պատճառով, այդ թվում դառը փորձի պատճառով. ուզում ենք համոզված լինել, որ այն զինվորականները, որոնց ուսերին մենք դնում են պետության անվտանգությունը պահպանելու պարտավորություն, կարող են իրենց ուսերին կրել այդ բեռը: Մենք չենք ուզում փակ աչքերով բարձրացնել աշխատավարձ: Մենք ուզում ենք, որ նաև հանրությունը համոզված լինի, որ, եթե պետությունն ինչ-որ մեկին վստահել է պահպանել երկրի անվտանգությունն, ապա այդ զինվորականը կարող է կրել այդ պատասխանատվությունը: Պատկերացրեք՝ մենք միլիարդներ ծախսենք, 500-600 հազար դրամ աշխատավարձ տանք մի մարդու, որը չգիտի զինվորական գործը: Իսկ, ցավոք, մեր դառը փորձը ցույց է տալիս, որ այդպիսի դեպքեր լինում են և ամենևին էլ վիճակագրական շեղման չափ քիչ չեն, որ ուշադրություն չդարձնենք»,-ասել է վարչապետը:

В Вооруженных силах Армении происходят масштабные реформы, государство пошло по пути повышения зарплат военнослужащих посредством аттестации, поскольку не желает повышать зарплату с «закрытыми глазами». Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире, отвечая на вопрос гражданина, почему в армии не применяется модель развитых стран, таких как Швейцария.
«В Вооруженных силах Республики Армения происходят масштабные реформы. Реформы происходят и путем изучения международного опыта», – сказал Пашинян.
Он напомнил о недавно введенном механизме 24-дневных учебных сборов, одной из целей которых является следование швейцарской модели, где резервисты периодически участвуют в 24-дневных учебных сборах, чтобы освоить минимальные военные навыки.
Пашинян также отметил, что зарплата военнослужащих теперь значительно увеличивается благодаря аттестации.
«Говорят, а почему бы нам сразу не поднять зарплату? По очень простой причине, включая горький опыт. Мы хотим убедиться, что военные, на чьи плечи мы возлагаем обязанность по поддержанию безопасности государства, смогут нести это бремя на своих плечах. Мы не хотим повышать зарплаты, закрыв глаза. Мы хотим, чтобы общественность убедилась в том, что если государство доверило кому-то обеспечивать безопасность страны, то этот солдат может нести эту ответственность. Представьте, если мы потратим миллиарды, дадим зарплату в 500-600 000 драмов человеку, не разбирающемуся в военном деле. И, к сожалению, наш горький опыт показывает, что такие случаи бывают, и их не так уж мало, чтобы на них не обращать внимания», – сказал премьер.