2 Մայիս 2009 - 17:32 AMT
Ժամանակակից քանդակագործենրի երեւակայությունն այնքան է զարգացել, որ երբեմն դժվար է լինում որոշել նրանց աշխատանքների ոճն ու ժանրը: Այսպես, օրինակ, Հոլանդիայում բնակվող քանդակագործ Կարեն Սարգսյանն իր գործերը ստեղծելու համար օգտագործում է թուղթ ու մկրատ:
Կ.Սարգսյանի աշխատանքները մինչեւ մայիսի 26-ը կցուցադրվեն Նիդերլանդների Hudson Valley ժամանակակից արվեստի կենտրոնում: Ցուցահանդեսը կոչվում է «Արտերկրի ընկալումը» եւ բաղկացած է ինչպես եզակի աշխատանքներից, այնպես էլ բարդ ինստալյացիաներից:
Առաջինն, ինչ աչքի է ընկնում ցուցահանդեսում, դա բազրիքին հենված թղթե սեւ մարդն է եւ ցուցասրահի մուտքի մոտ հարմար տեղավորված շունը: Ներսում կարելի է տեսնել բազում թղթե արարածների, որոնք լի են զգացմունքներով, երբեմն ցավով ու տառապանքով, որոնց «Thieme Art Award 2007» հեղինակավոր հոլանդական մրցույթներից մեկի մրցանակակիրը ստեղծել է հասարակ թղթի ու մկրատի միջոցով:
Կարեն Սարգսյանը ծնվել է 1973թ. Երեւանում: Գեղարվեստական կրթությունը նա ստեցել է Նիդերլանդների մշակույթի նախարարությանը կից արվեստների ու գիտության բաժնում: Առաջիկայում նկարիչն իր աշխատանքները կցուցադրի Նյու Յորքի կերպարվեստի ու դիզայնի թանգարանում եւ կմասնակցի Նիդերլանդներում կայանալիք «Stressed Shelter» ցուցահանդեսին:

Воображение современных скульпторов настолько развито, что порой трудно бывает определить стиль и жанр работы. Подобным образом скульптор армянского происхождения Карен Саркисян, в данный момент проживающий в Голландии, для создания своих скульптур использует бумагу и ножницы.
Работы Карена Саркисяна, созданные за время пребывания в голландском городе Перскил, до 26 мая выставляются в центре современного искусства Hudson Valley в Нидерландах. Выставка под названием «Восприятие заграницы» состоит как из единичных работ, так и из сложных инсталляций множества элементов.
Первое, что бросается в глаза на выставке армянского скульптора, это черный бумажный облокотившийся о перила человек и уютно расположившаяся при входе в выставочный зал собака. Внутри можно увидеть множество бумажных существ, полных эмоций, порой полных страданием и боли, которые призер одного из престижных нидерландских художественных конкурсов «Thieme Art Award2007» создал по средствам простой бумаги и ножниц.
Карен Саркисян родился в Ереване в 1973 году. Художественное образование он получил на факультете искусства и науки при министерстве культуры Нидерландов. В ближайшее время художник выставит свои работы в Музее художеств и дизайна в Ню-Йорке и примет участие на выставке «Stressed Shelter» в Нидерландах.