30 Նոյեմբեր 2023 - 06:19 AMT
Նոյեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Սկոպյեում, ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակում, հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին։ Միրզոյանն ընդգծել է, որ չնայած Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերած ոչ կառուցողական կեցվածքին, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտմանն ու առկա հումանիտար խնդիրներին՝ ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ առաջարկները՝ հայտնի սկզբունքներին համապատասխան, և վերջիններիս Ադրբեջանի հստակ հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ գրանցել էական առաջընթաց։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ծրագրերի, որոնց համատեքստում Միրզոյանը վկայակոչել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ ընդգծելով նաև տարածաշրջանի կայունության համար դրա իրականացման արդյունքում ակնկալվող առավելությունները։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգին։ Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցության ու դրա ընդլայնման հեռանկարների շուրջ։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով Հյուսիսային Մակեդոնիայում է` մասնակցելու է ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի 30-րդ նիստին։ Այցը կտևի մինչև դեկտեմբերի 1–ը։ Այցի ընթացքում նախատեսվում են նաև երկկողմ հանդիպումներ:

29 ноября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян в Скопье в рамках министерской конференции ОБСЕ встретился с госсекретарем США Энтони Блинкеном. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Отмечается , что обсуждались вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Были затронуты последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Арарат Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на неконструктивную позицию, проявляемую Азербайджаном, проведенную в Нагорном Карабахе этническую чистку и существующие гуманитарные проблемы, Армения передала Азербайджану предложения по проекту мирного договора в соответствии с известными принципами, и в случае четкой приверженности Азербайджана заключению мирного договора, можно будет добиться существенного прогресса в согласовании проекта.
Были затронуты региональные программы, в контексте которых министр Мирзоян коснулся разработанного правительством Армении проекта «Перекресток мира», подчеркнув ожидаемые прерогативы в результате его реализации для достижения стабильности в регионе.
Собеседники коснулись и армяно-американской двусторонней повестки. Состоялся обмен мнениями о существующем сотрудничестве на двусторонних и многосторонних площадках и перспективах его расширения.