4 December 2023 - 09:56 AMT
Դեկտեմբերի 4-ի դրությամբ Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը դարձել է 513՝ մեկ շաբաթում ավելանալով 5 դեպքով, հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Հոսպիտալացված է 4 մարդ։ Վարակվածներից 365-ը-ը երեխա է, 148-ը` մեծահասակ:
336 հիվանդ դուրս է գրվել հիվանդանոցից։
Հայաստանում կարմրուկից մահվան 1 դեպք է գրանցվել։
Աշխարհում կարմրուկի առումով համաճարակային իրավիճակն անբարենպաստ է: Կարմրուկը խիստ վարակիչ վիրուսային հիվանդություն է, որին բնորոշ է բարձր ջերմությունը, տարածուն բծավոր ցանը և հազը, հարբուխը կամ շաղկապենաբորբը:Թեև կարմրուկը համարվում է մանկական վարակ, բայց վերջի տարիների վարակի 1/3-րդ դեպքերը արձանագրվում է մեծահասակների շրջանում: Mոտ 30 տոկոս դեպքերում կարող են զարգանալ նաև հիվանդության բարդություններ` թոքաբորբ, լարինգո-տրախեաբրոնխիտներ, միջին ականջի բորբոքում, գլխուղեղի և նրա թաղանթի բորբոքում:

4 Декабрь 2023 - 12:18 AMT
В Армении за минувшую неделю зарегистрировано 5 новых случаев заражения корью. Об этом сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний РА.
Среди общего числа заболевших за прошедшие семь дней – четверо детей и один взрослый. При этом госпитализированы четверо граждан.
Общее число подтвержденных случаев инфицирования корью в стране увеличилось до 513: 365 из них – дети, 148 – взрослые.
Согласно национальному календарю вакцинаций, прививки против кори предусмотрены для детей в возрасте от 1 года до 4-6 лет. Минздрав Армении призывает родителей детей, не прошедших вакцинацию, обращаться в поликлиники. Вакцинации подлежат также лица, контактировавшие с больными корью, и не получившие две дозы прививки от этого заболевания.