«Հայաստանի կլիման չոր է, ինչը չի նպաստում H1N1 հարուցիչի տարածմանը: Իսկ չոր կլիմայի պատճառով տարվա այս եղանակին միշտ սրվում են շնչառական ուղիների հիվանդությունները: Խուճապի համար պատճառ չկա, սակայն, ելնելով անվտանգության տարրական պահանջներից, պետք է բժշկական հետազոտություն անցնել»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Հայաստանի առողջապահության նախարարության հիգիենիկ ու հակահամաճարակային վարչության վարակիչ եւ ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության բաժնի գլխավոր մասնագետ Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, «Զվարթնոց» օդանավակայանում ուժեղացված ռեժիմով է աշխատում կարանտինի կետը: «Ստուգվում են այն երկրների չվերթերի ուղեւորները, որտեղ արդեն հայտնաբերվել է խոզի գրիպը, ինչպես նաեւ զարգացող երկրներից ժամանողները»,-ասել է Գ.Սահակյանը:
Գ.Սահակյանը հաղորդել է նաեւ, որ առողջապահության նախարարությունում ամենորյա մոնիթորինգ է անցկացվում;
Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության, որը հղում է արել Առողջության միջազգային կազմակերպությանը, համաճարակային իրավիճակն աշխարհում շարունակում է լարված մնալ:
H1N1 հարուցիչը փոխանցվում է ինչպես մարդկանց, այնպես էլ կենդանիների միջոցով օդակաթիլային ճանապարհով, այն կարող է փոխանցվել նաեւ վատ մշակված խոզի մսի միջոցով (միսն ուտելու դեպքում): Խոզագրիպի հարուցիչը մուտացիայի ենթարկված հարուցիչ է, ուստի պատվաստանյութ այս գրիպի դեմ դեռեւս չկա, եւ ըստ լավատեսական կանխատեսումների կհայտնվի միայն 5-6 ամսից:
Այս պահի դրությամբ լիարժեք դեղեր խոզագրիպի դեմ չկան: Կան միայն հիվանդության ընթացքը թեթեւացնող դեղեր:
Վերջին անգամ գրիպի մուտացիայի ենթարկված հարուցիչի համաճարակ եղել է 1918թ.: Այն ժամանակ 50 մլն մարդ մահացավ:

“В Армении сухой климат, не способствующий распространению вируса H1N1. А из-за сухого климата в это время года всегда обостряются болезни дыхательных путей. Нет причин для паники, но, исходя из элементарных мер безопасности, надо пройти медицинское обследование”, – сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net главный специалист отдела эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Министерства здравоохранения Армении Гаяне Саакян.
По ее словам, в международном аэропорту “Звартноц” в Ереване усиленном режиме продолжает работать карантинный пункт: “Проверяются пассажиры рейсов из тех стран, в которых уже выявлен свиной грипп, а также рейсов из развивающихся стран”.
Гаяне Саакян также сообщила, что в Министерстве здравоохранения проводятся ежедневные мониторинги.
По данным Минздрава Армении со ссылкой на Всемирную организацию здравоохранения (ВОЗ), эпидемиологическая ситуация в мире, связанная с гриппом, возбудителем которого является вирус H1N1, продолжает оставаться напряженной.
Данный вирус передается как людьми, так и животными (воздушно-капельным путем), а также может передаваться через плохо обработанное свиное мясо (если его съесть). Вирус свиного гриппа является мутировавшим вирусом, поэтому вакцины от свиного гриппа пока нет, и по самым оптимистичным прогнозам она появится только через 5-6 месяцев.
На данный момент не существует полноценных лекарств от свиного гриппа. Есть только лекарства, облегчающие ход болезни.
Последний раз эпидемия мутировавшего вируса гриппа наблюдалась в 1918 году. Тогда эпидемия унесла жизни 50 миллионов человек.