11 Դեկտեմբեր 2023 - 10:19 AMT
Դեկտեմբերի 11–ի վաղ առավոտյան մեկնարկել է ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի նիստը՝ Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի նախագահությամբ։ Խորհրդի նիստի շրջանակում տրվել է ոչ պաշտոնական նախաճաշ, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը։
«Սա լավ առիթ է ներկայացնելու, թե ինչպիսին է այսօրվա Հայաստանը, ինչ մարտահրավերներ ու նաև հնարավորություններ, ձգտումներ մենք ունենք։ Սա լավ հնարավորություն է ներկայացնելու թե ինչ տեսլական ունենք ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու համար, խոսելու այն մասին, թե ինչ է մինչ այս պահն արվել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև, ու նաև՝ ինչ պետք է արվի։ Սա նաև լավ առիթ է մեր երախտագիտությունը հայտնելու ԵՄ-ին մեր ժողովրդավարական բարեփոխումներին, Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին, Հարավային Կովկասում խաղաղության և Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ոչ պաշտոնական նախաճաշին մասնակցելուց առաջ լրագրողներին տված ճեպազրույցում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միրզոյանը երեկոյան կմասնակցի ԵՄ Արևելյան գործընկերության արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով անցկացվող ժողովին։ Նախարարները կարծիքներ կփոխանակեն Արևելյան գործընկերության և դրա ձեռքբերումների վերաբերյալ։ Անդրադարձ կլինի նաև, թե ինչպես կարող է ԱլԳ-ն շարունակել ապահովել անդամ երկրների և գործընկեր երկրների կարիքների բավարարումը, որոնք պետք է լինեն 2024 թվականին համատեղ աշխատանքի հիմնական առաջնահերթությունները, և ինչպես արագացնել Արևելյան գործընկերության տնտեսական և ներդրումային պլանի իրականացումը։
Կքննարկվեն նաև միջոցներն ու ուղիները, թե ինչպես ավելացնել համագործակցությունը այնպիսի տարածաշրջանների հետ, ինչպիսիք են Կենտրոնական Ասիան և Արևմտյան Բալկանները, ինչպես նաև սիներգիաները տարածաշրջանային այլ քաղաքականությունների հետ, ինչպիսին է Սևծովյան սիներգիան:

11 декабря началось заседание Совета министров иностранных дел ЕС под председательством Верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля. Был дан неформальный завтрак, на котором присутствовал и глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
«Это хорошая возможность представить сегодняшнюю Армению, ее проблемы, возможности и устремления. Это хорошая возможность представить наше видение углубления отношений с ЕС, поговорить о том, что уже сделано между Арменией и ЕС, а также о том, что еще предстоит сделать. Это также хорошая возможность выразить нашу благодарность ЕС за поддержку наших демократических реформ, беженцев из Нагорного Карабаха, мира на Южном Кавказе и процесса нормализации наших отношений с Азербайджаном», – заявил министр иностранных дел Армении до неофициального завтрака, пишет «Арменпресс».
Заседание Совета министров иностранных дел ЕС начнется с неофициального обмена мнениями с министром иностранных дел Украины Дмитрием Кулебой. В повестке дня заседания российская агрессия против Украины, ситуация в Израиле и регионе и другие вопросы.
Вечером министр Арарат Мирзоян примет участие во встрече, проводимой на уровне министров иностранных дел стран Восточного партнерства ЕС. Министры обсудят вопросы Восточного партнерства, средства и пути расширения сотрудничества с такими регионами, как Центральная Азия и Западные Балканы, также и с Черноморской синергией.