19 Դեկտեմբեր 2023 - 07:19 AMT
Հայաստանում Netflix-ի համար ֆիլմեր ու սերիալներ կնկարահանվեն: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՔՊ-ական պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։
Առաջին նկարահանումները նախատեսվում է սկսել արդեն 2024-ի սկզբին։
«Ինչպես և ակնկալում էի, Կինոյի օրենքում վերջերս կատարված փոփոխությունները գրավիչ են դարձնում Հայաստանը ֆիլմարտադրության համար: Գերմանացի հայտնի դերասան, կինոպրոդյուսեր Թիլ Շվայգերի ներկայացուցչի հետ այսօր ԿԳՄՍ նախարարությունում ստորագրեցինք համագործակցության հուշագիր: Ընդհանուր երեք ֆիլմ, «Underdog», «Dead by Dawn», «Collapse» (Նեթֆլիքսի 8 մասանոց ֆիլմ), որոնք կնկարահանվեն Հայաստանում: Նկարահանումները նախատեսում են սկսել տարեսկզբին: Սա կլինի նոր օրենքի փաստացի առաջին կիրառումը:
Հիշեցնեմ. սահմանված նորմերի պահպանման դեպքում, պետությունը ֆիլմարտադրողներին հետ կվերադարձնի ներդրված գումարի 10-40 տոկոսը: Առաջիկա օրերին ԿԳՄՍ նախարարությունը կհրապարակի համապատասխան ապրանքների, ծառայությունների և դրանցից օգտվելու կարգն ու պայմանները:
հ.գ. ըստ մասնագետների, լոկացիոն առումով մեր երկրը բավականին հարմար է ֆիլմատադրության համար: Տարվա գրեթե բոլոր ժամանակահատվածներում միաժամանակ կաելի է և ձյունոտ սարեր ունենալ, և շոգից հալվող ասֆալտ, և գեղեցիկ ժամանակից շինություններ, փողոցներ, և լքված ու անմարդաբնակ գյուղեր ու գործարաններ»,–ասվում է գրառման մեջ:

19 Декабрь 2023 - 09:59 AMT
В Армении будут сниматься фильмы и сериалы для стримингового сервиса Netflix. ОБ этом на своей странице в Facebook написал депутат Национального собрания Армении от фракции «Гражданский договор» Сисак Габриелян.
«Как я и ожидал, недавние изменения в законе о кино делают Армению привлекательной для кинопроизводства. Сегодня в министерстве ОНКС мы подписали меморандум о сотрудничестве с представителем известного немецкого актера и кинопродюсера Тиля Швайгера, на три фильма Underdog, Dead by Dawn, Collapse (8-серийный фильм Netflix), которые будут сняты в Армении. Съемки планируется начать в начале года. Это будет первое фактическое применение нового закона», – отметил депутат.
В случае соблюдения установленных норм государство вернет кинематографистам 10-40 процентов вложенной суммы. В ближайшие дни министерство образования, культуры и спорта опубликует условия соответствующих продуктов, услуг и их использования.
«По мнению экспертов, с точки зрения локации наша страна вполне подходит для съемок. Практически во все периоды года здесь одновременно могут быть и заснеженные горы, и тающий от жары асфальт, прекрасные здания и улицы, и заброшенные и необитаемые деревни и заводы», – написал Габриелян.