Այսօր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է բալետի լեգենդար պարուհի Մայա Պլիսեցկայային եւ նրա ամուսնուն` անվանի կոմպոզիտոր Ռոդիոն Շչեդրինին, դիրիժոր Վալերի Գերգիեւին եւ դաշնակահար Դենիս Մացուեւին:
«Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում իրենց արվեստը ներկայացրել են ռուսական մշակույթի բազմաթիվ անվանի դեմքեր: Վերջերս նախագահ Մեդվեդեւի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ հումանիտար ասպարեզում երկու երկրների լայն համագործակցությունը մեծ գնահատական է ստացել: Հումանիտար ոլորտում արդյունավետ համագործակցությունը, միջոցառումների հագեցած ծրագիրը եւս մեկ անգամ խոսում է երկու ժողովուրդների ամուր հոգեւոր կապերի մասին»,- ընդգծել է Սարգսյանը:
«Ես մեծ ուրախությամբ եւ առանձնահատուկ զգացմունքներով եմ եկել Հայաստան»,- ընդգծել է դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը, ավելացնելով, որ աշխարհի տարբեր բեմերում ելույթ են ունենում տաղանդավոր հայ երաժիշտներ, որոնցով Հայաստանը, հիրավի, կարող է հպարտանալ:
Սանկտ-Պետերբուրգի Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժորին հանձնվել է Սբ. Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանը, որին նա արժանացել է հայ-ռուսական մշակութային կապերում ունեցած ներդրման համար:

Сегодня президент Армении Серж Саргсян принял легендарную балерину Майю Плисецкую и ее мужа, знаменитого композитора Родиона Щедрина, дирижера Валерия Гергиева и пианиста Дениса Мацуева.
«В течение последнего года свое искусство в Армении представили многочисленные знаменитые лица российской культуры. Во время недавней встречи с президентом Медведевым широкое сотрудничество двух стран в гуманитарной сфере было удостоено высокой оценки. Эффективное взаимодействие в гуманитарной сфере, насыщенная программа мероприятий еще раз говорят о прочных духовных связях двух народов», – подчеркнул Саргсян.
“Я приехал в Армению с большой радостью и особыми чувствами”, – подчеркнул дирижер Валерий Гергиев, добавив, что на разных сценах мира выступают талантливые армянские музыканты, которыми Армения по праву может гордиться.
Художественному руководителю и главному дирижеру симфонического оркестра Санкт-Петербургского Мариинского театра был вручен также орден Св. Месропа Маштоца, которого он удостоен за вклад в дело развития армяно-российских культурных связей.